The list of the students from Turkic countries admitted to Hodja Ahmet Yasewi International Turkish-Kazakh University for the 2015-2016 Education Year

The education at the faculty of preparation for the 2015-2016 Education year will start on 01.10.2015. However, the students must be present in Turkistan city with the documents listed below before 25.09.2015 for admission to the dormitory and for the other procedures.

 

List of necessary documents

Passport (original)

High School Diploma (original)

Health certificate (including chest x-ray (CHT)

6 pieces of photos (3x4 dimensions)

 

Republic of Azerbaijan

  1. Babayev Navai Eyvaz oglu
  2. Asgarzada Maftun Ingilab oglu
  3. Jahangirli Orhan Najafali oglu
  4. Naghiyev Faig Rafail oglu
  5. Mammadov Gulam Dadash oglu
  6. Naghiyev Alkhas Rafail oglu
  7. Binali Elmaddin Nuradin oglu
  8. Hajirzali Elvin Subhan oglu
  9. Gunashli Arif Elchin oglu
  10. Shahverdisoy Tunjay Bakhtyar oglu

Islamic Republic of Iran

  1. Sardarmelli Sara          
  2. Banay Zirakkar Ayla                        

Kyrgyz Republic

  1. Abdulakhatov Nurbek Abdykalykovich       
  2. Nuralieva Altynai Toichybaevna                 
  3. Turdali uulu Suimon                                      
  4. Zhakypaliev Ikramidin Rustamovich            
  5. Nuraliev Almanbet Nuralievich                     
  6. Zhetimishov Alisher Kyialbekovich              
  7. Gulamidin kyzy Gulzhanyl                           
  8. Sharipov Abdunosir Abdumalikovich           
  9. Koldoshov Shaiyrbek Keneshbekovich         
  10. Kadyrmamat uulu Dastan                            
  11. Nazarov Murodbek Bakhtyerovich              
  12. Ernisbekov Amantur Ernisbekovich             
  13. Baltabaev Abdilamit Kadyrbekovich             
  14. Saidov Musurmankul Saidovich                    
  15. Zheenbekova Guldastan Esenkalykovna       
  16. Isamidinov Aiatullo Nadyrbaevich                
  17. Kazakova Akmoor Nurovna                          
  18. Kyrgyzbaeva Aimira Tendikbekovna
  19. Koshmat kyzy Asel                                        
  20. Isaev Nursultan Alikovich                             
  21. Dosmatov Amangeldi Shakirovich                 
  22. Tairbekov Shergazy Kaldarbekovich             
  23. Abdullaev Azizillo Khamidilloevich              
  24. Nazhimov Dostonbek Kakharovich              
  25. Saparbaeva Nuriia Botobekovna                    
  26. Kurmanbaev Orozbek Temirbekovich           
  27. Azimova Urkiia Dalibaevna                           
  28. Maksutova Zhanyl Abdurasulovna                 
  29. Abdyseitova Tattybubu Damirbekovna          
  30. Burkandinova Aidai Kanatbekovna               

Republic of Uzbekistan

  1. Uchkunova Surayyo Ulugbek qizi
  2. Khusainov Amir Shuxratovich
  3. Ibrokhimjonov Odiljon Axmadjon o’g’li
  4. Inamkhodjaeva Mokhira Baxtiyor qizi
  5. Ulfanov Lachinbek Baxodirovich
  6. Takhirov Rakhmatillo Furkat o’g’li
  7. Rakhmonova Dildora Baxtiyor qizi
  8. Mavlyudov Muslim Muhammad o’g’li
  9. Sulaymonova Farida Qahraman qizi
  10. Khujanazarov Ibrokhimjon Mahamatqul o’g’li
  11. Khasanova Zulfiya Damirovna
  12. Abduvalitova Ugiloy  
  13. Gulmetov Otabek Mustafa o’g’li
  14. Faikov Sarvar Isa o’g’li
  15. Nematov Islom Ilhom o’g’li
  16. Jabborova Mukhlisa Abdurashit qizi
  17. Sadullaev Narzullojon To’lqin o’g’li
  18. Majidov Azim Nabi o’g’li
  19. Sunnatullaev Davron Xamza o’g’li
  20. Muradov Abumuslim Badirovich

Republic of Karakalpakstan(Uzbekistan)

  1. Yakhshimuratov Sardorbek Turamuratovich
  2. Ikimetullaev Islam Sharapatdin uly
  3. Radjapova Shakhlo Mansurbekovna
  4. Tleubergenova Alima Alisherovna
  5. Joldasbaeva Sanobar Begisbay qizi
  6. Seydullaev Azamat Bekpolat uly
  7. Kodirboeva Rano Maqsad qizi
  8. Joldasbaeva Aziza Begisbayevna
  9. Yusupova Shakhsanem Bayronovna

Autonomous Territorial Unit of Gagauzia (Moldova)

  1. Ruseva Natalia  
  2. Dimitroglo Iulia

People's Republic of China

  1. Ayixianmugu Abulaiti
  2. Ayinuer Maimaitili
  3. Subuhan Aizezi
  4. Abulikemu Abudukelimu
  5. Zamiraguli Anvar
  6. Marvan Axmat
  7. Mirzat Alim
  8. Kadiriya Yasin
  9. Zulkhalipa Mamatjiang
  10. Mieradilijiang Mamuti
  11. Wuerkaixi Kulaxi
  12. Paerhati Ruziwanguli
  13. Guzalinuer Xiaohelaiti
  14. Suheilang Nuerkamali
  15. Maimaiti Aimaierjiang
  16. Maimaiti Maihemutijiang

Karachay-Cherkess Republic (Russia)

  1. Rajbadinova Mariam Abdurahmanovna
  2. Bidjieva Leyla Robertovna
  3. Djafarov Mustafa Rustamovich
  4. Davrichev Mahammad Mahsudovich
  5. Alimov Fazliddin Fahriddinovich
  6. Bidjiev Magomet Robertovich

Republic of Kalmykia(Russia)

  1. Abdullaev Rza Mikayilovich

Kabardino-Balkar Republic(Russia)

  1. Tohaeva Zulfia Magomedovna
  2. Eneeva Zalina Muhtarovna
  3. Kazieva Fatimat Muhadinovna
  4. Saubarov Kaplan Arsenovich  
  5. Khairadze Aigul Eldarovna
  6. Sozaev Shamil Rasulovich  
  7. Djappueva Leylia Ramazanovna  
  8. Guzieva Asiat Muhtarovna
  9. Saubarov Aslan Arsenovich

Republic of Dagestan(Russia)

  1. Hosarov Islam Hosarovich
  2. Akaev Magomedkamil Magomedalievich
  3. Mahmudov Ramazan Danisoltanovich
  4. Daidov Kerim Basirovich  
  5. Umarov Azamat Muradovich  
  6. Azizov Magomed Magomedchapievich
  7. Kairhanov Anvar Krymsultanovich  
  8. Umahanov Ramazan Muratovich
  9. Devletmurzaev Temirlan Soltan-Alievich
  10. Abdullaeva Kamilla Alihanovna
  11. Batikova Larisa Adilevna  

Representatives of the Nogai nation:

  1. Ajmulaeva Nasiple Zalimhanovna  
  2. Otarov Islam Albertovich
  3. Koqbakov Ruslan Amirhanovich
  4. Sarakaev Pahurdin Alibekovich

Stavropol KraiTurkmen region (Russia)

  1. Hanaeva Zarigul Dinmuhametovna  
  2. Cherchembieva Alina Yakubovna  
  3. Cherchembiev Hadji Yakubovich
  4. Seitov Sait Orazalievich
  5. Kazikov Musa Rashidovich

Tyva Republic(Russia)

  1. Oorzhak Airana Borisovna
  2. Sat Solangy Sholbanovna
  3. Khertek Arzhaana Aleksandrovna
  4. Oorzhak Ayasmaa Aldyn-Kherelovna
  5. Oyun Viktorya Vladimirovna
  6. Khovalyg Ay-Kys Ayasovna
  7. Kendikpa Ay-Karaa Sergeevna
  8. Saaya Saiyn Buyanovich
  9. Mongush Sholbaana Leonidovna
  10. Oorzhak Ay-Inka Alekseevna

Republic of Khakassia(Russia)

  1. Tortukov Pavel Aleksandrovich
  2. Sagataev Maksim Afanasevich

Siberi/ Shoria (Russia)

  1. Kistarova Kristina Valerevna      
  2. Iskakova Alina Erlanovna
  3. Bairakov Azamat Sharabdinovich      

 

Republic of Tatarstan(Russia)

  1. Halimova Kadria Borisovna
  2. Fathutdinov Bulat Damirovich

Republic of Bashkortostan(Russia)

  1. Ibragimova Zulfiia Gainislamovna
  2. Kurmanova Kamiliia Renatovna
  3. Sharipova Iuliia Harisovna

Sakha (Yakutia) Republic(Russia)

  1. Alekseeva Galina Nikolaevna                          
  2. Neryaeva Nurguyaana Mihailovna              
  3. Petrova Siibikte Vasilevna                              
  4. Ivanova Galina Evgenevna                           
  5. Ilina Svetlana Arkadevna                                
  6. Bahsyrova Chelgiyeene Vasilevna                 
  7. Dydaeva Lyudmila Danilovna                                   
  8. Iakovleva Natalya Romanovna                      
  9. Zhendrinskaya Anna Vasilevna                     
  10. Novikova Nadezhda Ivanovna                       
  11. Matveeva Aysena Stepanovna                      
  12. Ivanova Svetlana Sergeevna                            
  13. Arkhipova Larisa Nikolaevna                      
  14. Petrova Tatyana Viktorovna                          
  15. Krivoshapkina Lyubov Afanasyevna            
  16. Skryabina Ekaterina Arkadyevna                   
  17. Khristoforova Nyurgustaana Borisovna        
  18. Dmitryeva Uigulaana Konstantinovna           
  19. Vladimirova Olga Afanasyevna                      
  20. Atlasova Tuiguuna Vladimirovna                   
  21. Dydaeva Tatyana Dmitryevna                      
  22. Danilova Yunona Vyacheslavovna                 
  23. Danilov Ashikon Alekseevich           
  24. Skryabina Lyubov Andreevna                       
  25. Prokopyeva Aiyyna Gavrilyevna                  
  26. Vasilyeva Tuyaara Nikolayevna                    
  27. Semenova Sardaana Nikolayevna                   
  28. Atlasova Tuskulana Vladimirovna                 
  29. Ignatyeva Izabella Georgyevna                      
  30. Burtsev Dulustaan Petrovich                         
  31. Dorgonov Eduard Afanasyevich                    
  32. Makarova Aiyna Erchimenovna                    
  33. Burnashova Uigulaana Mikhaylovna             
  34. Stepanova Antonina Eduardovna                   
  35. Mikhaylova Albina Pavlovna                        
  36. Fedorova Sayna Ivanovna                              
  37. Luginova Dayaana Platonovna                       
  38. Pudova Natalya Vitalyevna                           
  39. Struchkova Galina Nikolayevna                     
  40. Fedorov Aleksandr Askoldovich                   

Mongolia

  1. Bakhytbyek Jalgasbyek        
  2. Auyeskhan Damyetkyen                  
  3. Khaidav Khureltuya              
  4. Enkhbat Margad                    
  5. Yerganat Aidana                    
  6. Khurmet Marat                     
  7. Togtalmurat Nurbolat           
  8. Mukhtar Syerikgul                 
  9. Yerlan Makhbal                     
  10. Lyeskhan Tilyekbyerd                      

Republic of Bulgaria

  1. Nuri Ebru Nuri
  2. Meltem Fikri
  3. Safet Taner Mehmed
  4. Dincher Deniz
  5. Ahmed Yunzile Ibryam   
  6. Ramisova Ruzhdie

Republic of Kosovo

  1. Kotro Ezgi
  2. Kazazi Roni
  3. Kilic Dogan  
  4. Gzimi Caner
  5. Karasela Mert
  6. Tabak Gani
  7. Cesko Suleyman    
  8. Kovaci Ali  
  9. Lalosh Tungjaj  
  10. Kosova Vezire  

Federation of Bosnia and Herzegovina

  1. Hamzic Nudejma
  2. Becic Hamza
  3. Becirovic Mevlija  
  4. Ibrisevic Nihad
  5. Becic Zejd  

Republic of Macedonia

  1. Salihov Denis

 

Republic of Albania

  1. Dani Hamit    
  2. Jashari Tush              
  3. Gjeleshi Armando     
  4. Misku Dorel              
  5. Mishova Irin              
  6. Jaupaj Xheniso                      

Turkmenistan

  1. Agayeva Govher Allaberdievna
  2. Allayev DovletmyratAgamuradovich
  3. Ahmedov Mergen Movlamguliyevich
  4. Ashyrov Atajan Charyevich
  5. Bayramov Vepa Jumanazarovich
  6. Batyrov Dovletgeldi Batyrovich
  7. Jumayeva Ulker Meretmuradovna
  8. Muhammedova Mamajan Muradovna
  9. Myradov Babajan
  10. Rustamov Arslan Rustamovich
  11. Saparmyradova Maysa
  12. Saparova Elmira Maratovna
  13. Rozyyeva Lachyn Nurmuradovna
  14. Hojageldiyeva Nurgozel Bayramgeldievna
  15. Charyyeva Ogulzhan Batyrovna

 

Republic of Afghanistan

  1. Bakhshi Masooma                                                                 
  2. Qorbani Aziza                                                
  3. Rezai Laila                                                                              
  4. Saleh Suraya                                                               
  5. Habibi Mohammad Arif                                 
  6. Dimral Sayed Ruhullah                                  
  7. Rashid Jawid                                                  
  8. Rafat Mohammad Omran                                          
  9. Yahya Hakimi Abdul Hadi                                         
  10. Hamza Mohammad Nasim Mahmoodjan Abdullah