В050100–Sosyoloji

В050100–Sosyoloji

Sosyoloji Bölümü mezunları, yaratıcılık ile aktif sosyal çalışmayı talep eden sosyal görevlerde, istatistiksel birimlerde, idari ve başka da yönetim hizmetleri çerçevesinde pratik görevleri yerine getirebilen, toplumun siyasi-yönetim sistemlerinde meydana gelen süreçleri izleyebilen ve olayların araştırılmasını organize etmek için teorik bilgi ve anlayışa sahip olan uzman olabileceklerdir.

Programın temel amacı, öğrencilerin, toplumu, insanın sosyal yaşantısını ve etkileşimini, grupları, sosyal kümelenmeyi, kültür, kurum ve yapıları kapsayan sosyolojinin araştırma alanlarını analiz ederek,  bir sosyal varlık olarak insanı tarih, ekonomi, psikoloji gibi diğer insan bilimleriyle birlikte ele alabilecek bir birikim sağlamalarını amaçlamaktadır.

Sosyoloji lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, üniversitelerin yanı sıra özel ve kamu kuruluşlarında görev alabilmektedir.

 

 

6М050100-Sosyoloji (Yüksek Lisans)

 Sosyoloji alanında yüksek lisans eğitimi iki ihtisasta, profil ve bilimsel-pedagojik olarak verilmektedir.

Profil alanında ihtisas eğitimini alan yüksek lisans mezunları, kamu ve yerel idari yönetim kurumlarında, proje-analist araştırma enstitülerinde, sosyolojik hizmetlerde, danışmanlık araştırma enstitülerinde çalışabilirler. Bilimsel-pedagojik ihtisas eğitimini alan yüksek lisans mezunları ise, devlet ve özel bilimsel araştırma kurumlarında, devlet ve özel yükseköğretim kurumlarında, insan ile toplumun ilişkilerini araştırmayı hedefleyen sosyolojik, siyasi, sosyal-ekonomik, demografik enstitülerde çalışabilmekteler.

 

İDARİ BÖLÜM  (KAFEDRA)

 

Bölüm adı: Sosyal Bilimler

Bölüm Başkanı: Doç.Dr. Ötkir MALDIBEKOV

 

 

 

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

Adı Soyadsı Akademik Derece, Ünvan

Ötkir Maldıbekov
Orazbek Nuskabayev
Gülanda Dayrabayeva
Akmaral Maldıbek
Gülzira Şadinova
Abdimanap Onalbekov
Rauşan Capparova
Talip Cumanov
Karlıgaş Kanıbekova
Maral Kaynar
Bekzat Saduov
Aygül Eralina
Cengiz Recep
Gülbazar Kölegen
Nurgül Baykence
Kuanış Yusupov
Gulcan Batırbekova
Maksat Tuleyev
Nurdaulet Niyazov
Gülnur Odır
Kalamkas Pazılova
Saltanat Nurumbetova
Kurmankazı Aşirbek
Aknur Ötebekova
Gülnar Murtazayeva

Doç.Dr., Bölüm Başkanı
Prof.Dr.
Doç.Dr.
Doç.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Yrd.Doç.Dr.
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Doç.Dr.
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Dr. Kıdemli Öğretim Görevlisi
Yrd.Doç.Dr.
Doç.Dr.
Kıdemli Öğretim Görevlisi
Kıdemli Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Öğretim Görevlisi
Kıdemli Öğretim Görevlisi

Sosyal Bilimler Bölümü, Ahmet Yesevi Üniversitesi kurulduğunda ilk açılan bölümlerindendir. 1991 yılında K.C. Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi açıldıktan sonra, servis bölümü olarak Felsefe bölümü kurulmuştu, sonra ise uzman yetiştiren bölüme dönüşmüştü. Bu bölüm 1996 yılında “Sosyal ve Pedagojik Bilimler” bölümü olarak, 1998’de ise “Felsefe” bölümü olarak adlandırılmıştır. 2007-2009 eğitim-öğretim yıllarında Felsefe ve İlahiyat bölümleri birleşerek, uzmanlar hazırlamaya başladılar. Bu bölümü tanınan bilim adamları yönetmiştir. Onlar: Prof.Dr.A.Abuov, Doç.Dr. A.Onalbayev, Prof.Dr.A.Uğur, Doç.Dr.B.Mirzayev, Dr.K.Ercanov, Prof.Dr.Dosay Kencetay. Şu anda Bölüm Başkanı Doç.Dr.Ö.Maldıbekov. 2014’te üç bölüm: Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerinin öğretim üyeleri birleşerek yeni “Sosyal Bilimler” idari bölümü kuruldu, bu yeni Bölümün Başkanı olarak da Ö.Maldıbekov tayin edildi.

 

Uluslararası İşbirliği

Sosyal Bilimler Bölümü, eğitim-öğretim ve bilim faaliyetlerini uluslararası düzeyde yürütülmesini sağlamak amacıyla T.C. İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ile anlaşma imzalanmıştı.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında bölüm öğretim elemanı N.Baybahov İngiltere’nin Noviç şehrinde bilgi görgü arttırma ziyaretinde bulunmuştu.

2014-2014 eğitim-öğretim yılında bölüm öğretim elemanı N.Baybahov T.C. doktora programına kaydedilmişti.

 

Başarılar

  1. Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim BakanlığıTest Merkezi’nin Takdim Belgesi 2012
  2. Hukuk Fakültesi Dekanının Takdim Belgesi 2010
  3. “Nur Otan” Partisi Türkistan Şubesinin Takdim Belgesi 2010
  4. 2011 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurumları arasında öğrencilerin başarılı bilimsel araştırmaları ulusal yarışmasına katılan ve II dereceli takdim belgesi alan öğrencinin danışmanlığı için Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Takdim Belgesi 2011
  5. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurumları arasında öğrencilerin başarılı bilimsel araştırmaları ulusal yarışmasına katılan ve II dereceli takdim belgesi alan öğrencinin danışmanlığı için Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Takdim Belgesi 2012.