AYHABER - YAZ 2017- SAYI : 56

Saygıdeğer Hocalarım, Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Hoca Ahmet Yesevi’nin ölümünün 850. Yıl dönümü vesilesiyle, yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinlikler ile sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlere Nisan, Mayıs ve Haziran ayları süresince de hız kesmeden devam ettik.

Türkistan 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti anısına Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından “Küreselleşme Sürecinde Türk Dünyasının Geleceği, Fırsatlar ve Tehditler” konulu Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi: Türkistan Forumu III kongresini gerçekleştirdik. Ahmet Yesevi Üniversitesi 54. Mütevelli Heyet Toplantısını, 5 Mayıs 2017 Cuma günü Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla Türkistan’da gerçekleştirdik.

Türkiye’deki pek çok üniversitede ve Nisan ayında Paris, Berlin ve Köln Yunus Emre Kültür Merkezlerinde Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini ve UNESCO 2016-2017 Yesevi yılı faaliyetlerini anlattığımız konferanslar verdik.

Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatının her yönüyle anlatılmasına çalıştığımız Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin on ikincisinde 11 Nisan 2017 tarihinde, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Uludağ’ı,  23 Mayıs 2017 tarihindeki on üçüncü sohbet programında ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yılmaz’ı dinledik. Divan-ı Hikmet Sohbetleri yaz aylarında verilen aranın ardından Ekim ayında devam edecektir. 

Ramazan ayında ise Ankara, Almatı ve Çimkent’te çalışanlarımız, mezunlarımız, mensuplarımız ve öğrencilerimizle iftarlarda bir araya geldik ve bu mübarek ayın güzelliklerini birlikte paylaştık, bayramlaşma coşkusunu da birlikte yaşadık.

2017-2018 akademik yılında üniversiteli olacak Türkiyeli üniversite adayları için 100 kişilik kontenjan belirledik. Kendilerini bir kez de Ayhaber aracılığıyla üniversitemize davet etmek isterim.

2017 yılında da dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevî’yi anlamaya ve dünyanın her yerinde anlatmaya devam edeceğiz.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Selam ve hürmetlerimle.

 

                                                                                              Prof. Dr. Musa Yıldız

                                                                                             Mütevelli Heyet Başkanı

 

 

Dergiyi okumak için tıklayınız