AYHABER - Güz 2017- SAYI : 57

Saygıdeğer Hocalarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı münasebetiyle, yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlere Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları süresince de durmadan devam ettik.

Temmuz ayında Roma Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen katılımcıların çoğunluğunun İtalyan olduğu ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ konferansında Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini ve UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinliklerine ilişkin bilgiler verdik.

Eylül ayında Hitit ve 19 Mayıs Üniversitelerinin düzenlediği Hoca Ahmet Yesevi’yi anma programlarına konuşmacı olarak katılıp çok şey borçlu olduğumuz Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'ni yeni nesillere tanıtmaya çalıştık.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev, 11 Eylül 2017 tarihinde Kazakistan’da yaptıkları görüşmede Ahmet Yesevi Üniversitesinin güçlendirilmesi ve ortak bir Türk Dünyası Üniversitesi kurulması konularını ele aldılar. Biz de bu kurumu onların bizlere değerli bir emaneti bilerek gece gündüz ekibimizle çalışmakta ve her geçen gün üniversitemizi bir adım daha ileriye götürmeye gayret etmekteyiz.

Ünlü tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2017 Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında üniversitemizde düzenlenen VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinde “Dünden Bugüne Türk Dünyası Kültüründe Türkistan” konulu bir konferans verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ile TİKA ortaklığında gerçekleştirdiğimiz Güney Kazakistan bölgesinin en büyük sünnet şölenini Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde yaptık.

Göreve geldiğimiz ilk zamanlardan beri Rektör ve Rektör Vekilimiz ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar neticesinde kısa bir zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesini Kazakistan’da 12. sıradan 8. sıraya yükselttik. Hedefimiz olan ilk beş üniversite arasında yer almak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Türkistan'da Üniversitemizin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının açılışını yaptık. Türkiye'nin ilk sınır ötesi devlet üniversitesi tecrübesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesine bu yıl yeni kabul edilen öğrencilerimize de başarılar diliyor ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin nezdinde tüm Türk Dünyası öğrencilerine yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bildiğiniz üzere bu yıl Türkistan, TÜRKSOY tarafından Türk Dünyası Kültür başkenti seçildi; geçen yıl ise UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı olmuştu. Bu kapsamda birçok faaliyete imza attık. Bunları bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip hâlinde daha çok ve uyumlu bir şekilde çalışmalıyız. Nitekim bu, başarımızı daha da artıracaktır.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Selam ve hürmetlerimle.

Prof. Dr. Musa YILDIZ
Mütevelli Heyet Başkanı

 

Dergiyi okumak için tıklayınız