AYHABER - Kış 2018- SAYI : 58

Saygıdeğer Hocalarım,
Değerli Öğrenciler ve Kıymetli Ayhaber Okuyucuları,
Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.    

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı münasebetiyle, yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlere Ekim, Kasım ve Aralık ayları süresince de durmadan devam ettik.

Ahmet Yesevi Üniversitesi 55. Mütevelli Heyet Toplantısını, 24 Kasım 2017 Cuma günü Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirdik.
Aralık ayında Üniversitemizin Hazırlık Dil Hazırlık Fakültesini ziyaret edip Hazırlık Fakültesinde restore edilen Hazırlık Dil Öğretim Fakültesi ana giriş kapısı, kapalı basketbol sahası ve  spor salonu gibi inşası tamamlanan çalışmaların toplu açılış törenini gerçekleştirdik.

Kazakistan’ın Türkistan şehrinin TÜRKSOY tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte birçok kültürel faaliyetin ardından düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. Dönem kapanış toplantısına Aralık ayında Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptık.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı Anısına Görme ve İşitme Engelliler için Sesli Betimlemeli ve İşaret Dilli olarak hazırlanan ‘’Engelsiz Divan-ı Hikmet’’ eserinin tanıtım Programını Ankara’da bulunan görme ve işitme engelli öğrencilerin okullarının katılımıyla TİKA Konferans Salonunda düzenledik.
Tehlikedeki Türk Dilleri temalı VII. Türkoloji Kongresini Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya,

KKTC, Hakas, Tuva, Başkurdistan ve Moğolistan’dan 60’a yakın bilim adamının katılımlarıyla üniversitemizde düzenledik.
Türk Dünyası ve Türkistan üzerine bir takım araştırmalar yapmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesine gelen ünlü edebiyatçı, hukukçu, gazeteci, şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler’i, düzenlenen iki konferansla üniversitemiz öğrencileriyle buluşturduk.

Kocaeli, Abant İzzet Baysal ve Sabahattin Zaim Üniversitelerinin düzenlediği Hoca Ahmet Yesevi’yi anma programlarına konuşmacı olarak katılıp çok şey borçlu olduğumuz Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini yeni nesillere tanıtmaya çalıştık. Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevinin hayatını, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini ve UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinliklerine ilişkin bilgiler verdik.

Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

Selam ve hürmetlerimle.

 

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Mütevelli Heyet Başkanı

Dergiyi okumak için tıklayınız