AYHABER - İlkbahar 2018- SAYI : 59

Saygıdeğer Hocamlarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli AY HABER Okuyucuları,

 

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin, adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Ocak, Şubat ve Mart ayları süresince de anlatmaya gayret ettik.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı olarak düzenlediğimiz '’Yesevi Sofrası'’ programında Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli’nin de katılımıyla Ankara'da yüksek öğrenim gören Kazak öğrencileri bir araya getirdik.

Almatı’da bulunan Avrasya Araştırma Enstitüsümüzün başarısı uluslararası alanda giderek daha fazla yayılmaktadır. 31 Ocak’ta ilan edilen ‘’Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksi’’ içerisinde Avrasya Araştırma Enstitüsü, Orta Asya’daki en iyi araştırma kuruluşları arasına ilk kez girmiştir. 2007 yılından itibaren yayınlanan endekste hem ‘‘Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları’’, hem de ‘’en iyi dış politika ve uluslararası ilişkiler düşünce kuruluşları’’ kategorilerinde yer alan Avrasya Araştırma Enstitümüzün başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü ile Almatı Birleşmiş Milletler Ofisi Halkla İlişkiler Departmanının koordinasyonu ile düzenlenen “Genç Liderlik Geliştirme Forumu”na katılmak üzere Üniversitemize gelen Birleşmiş Milletler Kazakistan Temsilcisi Vlastimil Samek, bir dizi görüşmelerde ve ziyaretlerde bulundu.

Gümüşhane, Sakarya, Selçuk ve Necmettin Erbakan Üniversitelerinin düzenlediği Hoca Ahmet Yesevi’yi anma programlarına konuşmacı olarak katılıp çok şey borçlu olduğumuz Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini yeni nesillere tanıtmaya çalıştık. Önümüzdeki aylarda da çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz.

    Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

 

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Mütevelli Heyet Başkanı

Dergiyi okumak için tıklayınız