AYHABER - Yaz 2018- SAYI : 60

Saygıdeğer Hocalarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli AY HABER Okuyucuları,

 

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.
Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin, adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Nisan, Mayıs ve Haziran ayları süresince de anlatmaya gayret ettik.

16-18 Nisan tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsümüz tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresine  davetli konuşmacı olarak katılan Nobel Kimya Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Kazakistan programı çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti. Prof. Dr. Aziz Sancar’a Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak “Fahri Profesörlük” unvanı takdim ettik.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumunu Ankara’da iki gün boyunca, 5 oturum ve alanında uzman 60 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirdik.

Avrasya Araştırma Enstitüsümüzün davetlisi olarak “Türk Dünyası ve Türkoloji Çalışmalarının Güncel Meseleleri” başlıklı bir konferans vermek üzere Almatı’ya gelen Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı enstitümüzde ağırladık.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti, üniversite mensupları, dostları,  mezunları, öğrencileri ve akademisyenlerini Ramazan ayında düzenlendiğimiz iftar programında bir araya getirdik.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından davet edildiğimiz Sudan’da ‘’Hoca Ahmet Yesevi’’ konulu bir dizi konferans düzenledik. Hartum Üniversitesinde, Kuran-ı Kerim ve İslamî İlimler Üniversitesinde ve Hartum Yunus Emre Enstitüsünde düzenlediğimiz konferanslarda Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini tanıtmaya ve anlatmaya çalıştık.

Önümüzdeki aylarda da çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz.
Gayret bizden, başarı Allah’tandır.
 

Prof. Dr. Musa YILDIZ
Mütevelli Heyet Başkanı

 

 

Dergiyi okumak için tıklayınız