AYHABER - Güz 2018- SAYI : 61

Saygıdeğer Hocamlarım,

Değerli Öğrenciler ve Kıymetli AY HABER Okuyucuları,

 

Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Üniversitemizin adını aldığı Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasındaki önemini yurt içi ve yurt dışında sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetlerle Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları süresince de anlatmaya gayret ettik. Tüm etkinliklerimizi bir ekip ruhuyla gerçekleştirdik. Yesevi ailesi olarak, ekip hâlinde daha çok ve uyumlu bir şekilde çalışmalıyız. Nitekim bu, başarımızı daha da artıracaktır.

Üniversitemize Rektör olarak atanan Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili olarak atanan Prof. Dr. Cengiz Tomar’a yeni görevlerinde başarılar diliyor ve ekip olarak birlikte daha güzel işlere imza atacağımızın inancında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ahmet Yesevi Üniversitesi iki ülkenin dostluk nişanesi ve eğitim köprüsü olmaya devam edecektir.

Ahmet Yesevi  Üniversitesi, geçtiğimiz yıldan 2 basamak yükselerek Kazakistan'daki en başarılı üniversiteler sıralamasında 6. sırada yer aldı. "Ülkenin en iyi multidisipliner üniversiteleri" araştırmasında, Kazakistan ulusal derecelendirme kuruluşu olan  Akademik Ajansına göre Ahmet Yesevi Üniversitesi; Akademik Kalite Değerlendirilmesinde (% 70); Uzman Kalitesi Değerlendirmesinde (% 15);  İşveren ve Devlet  Eğitim kurumlarının Değerlendirilmesinde (% 15)" puan alarak 8. sıradan 6. sıraya yükseldi.

Ahmet Yesevi  Üniversitesi tarafından "IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Programı"  18 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında  Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki yerleşkemizde gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncüsü yapılan programa; Türkiye'den 50 farklı Üniversiteden 208; Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın değişik üniversitelerinden 180 üniversiteli genç olmak üzere toplam 388 lisans öğrencisi katılım gösterdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi akademik alanda kazandığı başarıların yanı sıra spor alanındaki başarılarıyla da ön plana çıkmaya başladı. Endonezya’nın başkenti Cakarta’da yapılan ve  40 spor dalında, 45 ülkeden 16 bin sporcunun mücadele ettiği 18. Asya Oyunlarında, Üniversitemizin Beden Eğitimi bölümü öğrencilerinden Didar Hamza Judo branşında  ve Bağlan İbragimov ise Sambo branşında altın madalya kazandı. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresinin kapanış oturumuna Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde ev sahipliği yaptık.

Türkistan'da Üniversitemizin 2018-2019 eğitim-öğretim yılının açılışını gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk sınır ötesi devlet üniversitesi tecrübesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesine bu yıl yeni kabul edilen öğrencilerimize de başarılar diliyor ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin nezdinde tüm Türk Dünyası öğrencilerine yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.

    Gayret bizden, başarı Allah’tandır.

 

 

Dergiyi okumak için tıklayınız