Ulu Bozkır Öğütleri Kitabı Yayımlandı05 Aralık 2017

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin desteğiyle Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kaleme aldığı “Ulu Bozkır Öğütleri” başlıklı eser Türkçe olarak yayımlandı.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in kaleme aldığı “Ulu Bozkır Öğütleri” başlıklı bu kıymetli eser, yazı dizisi olarak Egemen Kazakistan Gazetesi tarafından Kazakistan’da Kazak Türkçesiyle yayımlanmıştır. Köklerini ortak tarihten ve kültürden alan Türk halkları arasında millî değerlerine sahip genç nesillerin yetişmesine ışık tutacak olan kıymetli eser, Türk dili konuşan ülke halkları için de manevî bir kaynak eser niteliği taşımaktadır.

Nursultan Nazarbayev’in kendi hayatından örnekler vererek Kazak halkının toplumsal değerlerini dil, din, tarih, millet sevgisi, ata-ana sevgisi, vatan sevgisi gibi başlıklar altında sıraladığı bu eser, Kazak halkı başta olmak üzere bütün Türk dünyasına öğütler vermektedir. Kazakistan’ın siyasi, sosyal-kültürel, tarihi değerleri konusunda eksik kalan bilgilerimizi de bu eserle birlikte tamamlama fırsatımız olacaktır. Eserinde ülke tarihinin geçmişini ve geleceğini, Kazak toplumunun karşılaştığı zorlukları, özellikle genç neslin karşılaştığı zorlukları, küresel sorunları da içeren birçok konuda, kendi düşünceleri doğrultusunda yorumlamış ve açıklık getirmiştir.  Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yılında, bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunun da altını çizmiştir.