TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. Dönem Toplantısı Ahmet Yesevi Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti06 Aralık 2017

 

Kazakistan’ın Türkistan şehrinin TÜRKSOY tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte 21 Mart 2017 tarihinde açılışı yapılan etkinlik, birçok kültürel faaliyetin ardından düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. Dönem Toplantısı ile kapanış yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı kapanış programı üst düzey katılım ile gerçekleştirildi.

5 Aralık Salı günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda düzenlenen TÜRKSOY 35. Daimi Konseyi Toplantısının açılış oturumuna,  TÜRKSOY Daimi Konsey Heyet Başkanları; Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedulı, T.C Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr.Hüseyin Yayman, Azerbaycan Millet Vekili Nizami Caferov, Kırgızistan Kültür, Bilim ve Turizm Bakanı Sultanbek Jumagulov,  Moldova (Gagavuz) Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel İşler Daire Başkanı Marina Semionova, Türkmenistan Kültür Bakanı Yardımcısı Nursahet Shirimov’un yanı sıra Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebaev, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman ve delegasyon üyeleri olarak T.C. Kazakistan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile çok sayıda diplomat ve davetli katıldı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Bakan Arıstanbek Muhamedulı, TÜRKSOY’un Türk Halklarının kültürel işbirliğini artırmada önemli bir görevinin olduğunun altını çizerek, Kazakistan Cumhuriyeti olarak Türk Dünyası dostluk ve kardeşliği için yapılacak her türlü faaliyete katkı sağlayacaklarını ve bu alanda önemli rol üstlenen TÜRKSOY’a desteklerini esirgemeyeceklerini vurguladı. Türkistan’ın Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ile birlikte 21 Mart’ta coşkulu bir açılış yaptıklarını dile getiren Muhamedulı, bu kapsamda bu zamana kadar 40’a yakın kültürel faaliyet gerçekleştirdiklerini belirtti.

Akabinde konuşan Prof. Dr. Düsen Kaseinov, TÜRKSOY’un kültürel faaliyetlerine katkıda bulunan ülkelerin temsilcilerine ve 2017 yılı Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinde aktif rol oynayan, bu kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapan Ahmet Yesevi Üniversitesine ve Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür etti. Kaseinov, TÜRKSOY’un çalışmaları hakkında bilgi vererek bu çalışmaların neticesinde kültürümüzü ve sanatımızı daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını, ikili ve çok taraflı düzeyde ortak çalışmalar için çeşitli adımların atıldığını dile getirdi.

Azerbaycan Millet Vekili Nizami Caferov ise konuşmalarında TÜRKSOY’un kültürel faaliyetlerinin önemine değinerek bu faaliyetlere katkı sağlayan temsilci delegelere teşekkür etti.  Caferov, ayrıca Türk Dünyasının ilk ortak devlet üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi gibi önemli bir kurumun bu faaliyetlere ev sahipliği yapmasının da ayrı bir anlam kazandırdığını vurgulayarak,  Üniversitenin Türk Dünyasında bir marka haline geldiğini belirtti. 

Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman ise Türk Dünyası ülkeleri arasında kültürel bağı güçlendiren bir diplomasi platformu olan TÜRKSOY’un kültürel ve kamusal anlamda öncü kuruluşlardan bir tanesi olduğunu dile getirerek bu platformun kültürel faaliyetlerinin güçlendirilmesiyle TÜRKSOY’un küresel ölçekte bir kültür müessesi haline getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu çerçevede yapılan 35. Daimi Konseyi Toplantısı TÜRKSOY’un başarısında bir aşama kaydedeceğini ifade eden Yayman, Türk Medeniyetleri arasındaki kültür ve sanat alanındaki işbirliğinin daha da gelişmesini temenni etti.

Kırgızistan Kültür, Bilim ve Turizm Bakanı Sultanbek Jumagulov,  Moldova (Gagavuz) Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel İşler Daire Başkanı Marina Semionova, Türkmenistan Kültür Bakanı Yardımcısı Nursahet Shirimov, Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebaev ve Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’ın konuşmalarının ardından çalışma oturumuna geçildi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 35. Dönem Toplantısının ikinci oturumunda TÜRKSOY Genel Sekreterliğine yeniden Prof. Dr. Düsen Kaseinov’un getirilmesine ve 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Türkiye’nin Kastamonu şehrinin seçilmesine karar verildi. Ayrıca 2018’i Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Kazak şair  Mağjan Jumabaev ve Azerbaycanlı bestekar Gara Garaliev  yılı ilan edilmesi kararlaştırıldı. Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedulı T.C Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman’a Türk Dünyası Kültür başkenti bayrağını teslim ederek temsilcilere plaket takdiminde bulundu.

Çalışma oturumunun ardından Güney Kazakistan valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebev’in konuk bakanlar ve heyetleri onuruna verdiği yemekten sonra temsilciler Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ile Türkistan’ın Tarihi mekânlarına bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

TÜRKSOY 35. Dönem Daimi Konseyi Toplantısının kapanış oturumunda kararlar ve sonuç bildirisi imzalandı. Kapanış oturumu çerçevesinde Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda düzenlenen konser programında Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev tarafından sonuç bildirisi okundu. Tüymebaev alınan kararları açıkladıktan sonra konuk bakanlara ve Mütevelli Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a plaket takdim etti. Ödül töreni sonrasında gerçekleşen konserde ise bağımsız Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları halk oyunları ekiplerinin sergilediği muhteşem gösteriler katılımcılara görsel şölen yaşattı.