Almatı Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesinde ''Nursultan Nazarbayev'in 'Geleceğe Doğru Manevi Uyanış' İsimli Makalesi Temelinde Kazakistan-Türkiye Eğitim ve Öğretim İlişkilerine Genel Bir Bakış'' Paneli08 Aralık 2017

 

7 Aralık 2017 saat 15.00'te, Almatı'da bulunan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, Kazakistan Cumhurbaşkanı ''Nursultan Nazarbayev'in 'Geleceğe Doğru Manevi Uyanış' İsimli Makalesi Temelinde Kazakistan-Türkiye Eğitim ve Öğretim İlişkilerine Genel Bir Bakış'' bir panel düzenlendi. 

Panelin açılış konuşmasını Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Erdil konuşmasında istatistiksel veriler eşliğinde Türkiye ve Kazakistan'ın eğitim alanında küresel düzlemdeki konumlarını ortaya koydu.

Panelde son konuşmayı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptı. Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluş ve gelişme süreçlerinden bahsetti. Üniversitenin günümüzde bulunduğu konumu ile iki ülkenin eğitim faaliyetlerine yaptığı katkıyı özetledi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Başbakanlık döneminde, Üniversite'nin kuruluş aşamalarındaki çabalarını da anlatan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında, Türkistan'ın 2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğundan ve 2018 yılında Kastamonu'nun bu bayrağı devralacak olmasından da bahsetti.

Konuşmaların ardından panelistlere, sertifikaları Prof. Dr. Sabri Hizmetli tarafından takdim edildi.