Ünlü Türkolog Rahmankul Berdibayev Doğumunun 90. yılında Ahmet Yesevi Üniversitesinde anıldı08 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesi Kazak Dili ve Edebiyatı ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görev yapmış, 3 Nisan 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Türk dünyasının değerli âlimi, ünlü Türkolog Rahmankul Berdibayev doğumunun  90. yılında Ahmet Yesevi Üniversitesinde anıldı. Anma programı, 5 Aralık Salı günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

Anma töreninde;  Berdibayev’in yurtseverlik bilinci, eşsiz ulusal bilim insanı özelliği, Türk edebiyatı ve Türk halkları folkloru alanındaki eserleri,  orijinal metin alıntıları üzerinde yapılan yorumlarla Üniversite öğrencileri tarafından katılımcılara sunuldu.

Etkinliği gerçekleştiren Kütüphane Müdürü M. Absemetova ile Kütüphane Koordinatörü Cengiz Aslan, “Berdibayev’in İlmi Mirası ve Türkoloji Bilimindeki Orijinal Çalışmaları” konusunda birer konuşma yaparak değerlendirmede bulundular.  Etkinliğin bilimsel koordinatörü, Kazak Filoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canımgül  Kemalkızı, yapılacak yarışmaya katılan  öğrencilere başarılar diledi.

Anma etkinliği kapsamında; “Rahmankul  Berdibayev Üzerine Şiir Okuma”  yarışması yapıldı.  Yarışma sonucunda, birinci ve ikinci olanlara, Doç. Dr. Canımgül  Kemalkızı’nın "Rakhmankul Berdibay ve Kazak Romanı" kitabı ile Kütüphane yönetiminin organize ettiği sponsor gönüllü fonundan dereceye girenlere ödül verildi. Etkinliğe katılım sağlayarak yarışan diğer öğrencilere ise mansiyon ödülü takdim edildi.

Doç. Dr. Canımgül  Kemalkızı, yarışma sonrası katılımcılara hitaben yaptığı  konuşmada, "Ben gençlerin aydınlatıcı  konuşmalarından  büyük bir kişilik tanınması fark ettim” diyerek, Berdibayev’in  ilmi mirasının öğrenciler tarafından özümsendiğini söyledi. Doç. Dr. C. Kemalkızı ayrıca;  “Rahmankul Berdibayev’in çalışmalarının gençler tarafından iyi araştırılıp incelenerek yeni fikirlere ve düşüncelere ulaştırılmasının” önemini vurguladı. Doç Dr. C.Kemalkızı ayrıca; “ gönüllü fonu ile bu faaliyetleri zamanında ve gerçekçi olarak organize eden ve çok fazla çalışan kütüphane yönetimine minnettar” olduğunu bildirdi.   

Anma töreni, Canımgül  Kemalkızı’nın kitabının imza töreni ile sona erdi.