Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin 16’ncısı gerçekleştirildi12 Aralık 2017

 

2016-2017 yıllarının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi Sezonu ilan edilmesi vesilesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Divan-ı Hikmet sohbetlerinin 16’ncısı düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) ev sahipliğinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız: "Anadolu insanını şu anda Anadolu’da yaşayıp ama o coğrafyaya destek veren alperenler olarak görüyoruz. Bu şuurla, bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz. 14 Aralık Perşembe günü saat 11.00’da gönül gözüyle gören ve can kulağıyla dinleyen kardeşlerimiz var, biz onlara görme engelli ve işitme engelli diyoruz ama onlar gönül gözüyle görüyor, can kulağıyla dinliyor. O kardeşlerimiz de arzu ediyoruz ki Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin mesajından nasiplensinler. Divan-ı Hikmet’i sesli betimlemeli ve işaret dili olarak yaptık. Perşembe günü Ankara’da bulunan dört okulumuzun öğrencilerini davet ettik, bu salonda o programı yapacağız" dedi.

Programda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu konuşmacı olarak yer aldı. Gündoğdu, "Yolcu, yol ve yurt dil, din, kültür ve sanat, ticaret gibi medeniyet unsurlarının hem taşıyıcı hem de geliştirici vasıtalarıdır. Yol, yolcuyu mekâna taşır. Ancak, yolculuk mekânda sonlanmamalı, yatay yürüyüş mekânda dikey hareketliliğe dönüşmelidir. Tarihte yatay yolculuğunu dikey olarak sürdüremeyen hiçbir millet bilgi, kültür ve medeniyet inşa edememişlerdir. Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar uzanan İpek Yolu kültürler ve medeniyetler arasında köprü vazifesi görmüştür. Türklerin tarihi adeta yollarda yaşanmıştır, bu yollar büyük oranda İpek Yolu’yla örtüşür. Dolayısıyla İpek Yolu’nu takip edenler Türklerin irfan ocaklarıyla, boylarıyla kültür izleriyle karşılaşırlar. Bu bağlamda İpek Yolu’nun Türk kültür ve irfan yolu olarak değerlendirebiliriz" ifadelerini kullandı.

"Aşk ateşi dile düştüğü zaman dilden hikmet dökülür" diyen Gündoğdu, "Yesevi’nin hikmetleri de Türkistan’dan Anadolu’ya olan kadar yerlerde kimsenin ayağına taş çarpmaması için Türkün gönül gözünü ışıtan bir meşale olmuştur. Neticede Türkistan’dan Konya’ya, Konya’dan Balkanlara kadar devam eden bu hikmet gücündeki yol sayesinde Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha niceleri sevgi, barış, hoşgörü öğretileriyle sadece mensubu olduğu zümreleri değil bütün insanları bir arada yaşamaya çağırarak geleneksel bakış açımız ve kültür değerlerimizin aktarımını sağlamaya çalışmışlardır" şeklinde konuştu.

Program, Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu'ya plaket takdimi ile sona erdi.