Kocaeli Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konferansı yapıldı13 Aralık 2017

 

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konulu konferans gerçekleştirildi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler ilgi gösterdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Ahmet Yesevi'nin fikri ve şahsiyetiyle Orta Asya Türk Dünyası'nın en büyük ismi olduğundan söz ederek, bu kapsamda Hoca Ahmet Yesevi'yle ilgili çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Musa Yıldız'a teşekkür etti.

Prof. Dr. Musa Yıldız ise Ahmet Yesevi'yi anma etkinliklerinin artık ‘’Ahmet Yesevi'yi Anlamak ve Anlamlandırmak’’ etkinliklerine dönüştüğünü belirtirken Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını ve dört eserinden en önemlisi olan Divan-ı Hikmet'i anlattı.

Prof. Dr. Musa Yıldız: "Hoca Ahmet Yesevi'nin en büyük başarısı, zamanı iyi kullanması ve hikmetlerinde Türkçe hitap etmesidir. Ahmet Yesevi, Anadolu'daki Türk ve Müslüman kimliğimizi sürdürmemize de ilk tohumları atarak katkı sağlamıştır" dedi.

Konferans Rektör Prof. Dr. Hülagü'nün Prof. Dr. Musa Yıldız'a teşekkür belgesi ve hediye takdim etmesiyle sona ererken Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "İslam Dünyası'ndaki yapılaşmanın mimarlarından olan Ahmet Yesevi'de gönüle adanmışlık görüyoruz. Gönül insanlarını tanımalıyız. Bu kapsamda Musa hocamıza ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.