Ahmet Yesevi Üniversitesinde Ekim Devriminin 100. Yıldönümü Paneli Yapıldı.15 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi ile Beşeri Bilimler Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Ekim Devriminin 100. Yıldönümü” konulu panelde, 1917 Rus Devrimi adı ile de bilinen Ekim Devrimi’nin (Bolşevik İhtilali)  etkileri değerlendirildi.

Panel; Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın oturum başkanlığında, beş konuşmacı tarafından gerçekleştirdi.

Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Sultanmurat Abzalov’un yanı sıra çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mehmet Toplu,  emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek, oturum başkanını ve konuşmacıları kürsüye davet etti. 

Oturum Başkanı Prof. Dr. Cengiz Tomar konuşmasında, "Ekim Devrimi"nin sadece Rusya’yı ilgilendiren bir büyük toplumsal hareket olmadığını ifade ederek, başta orta Asya, Balkanlar ve Orta Doğu olmak üzere tüm dünyayı etkileyen çok önemli uluslararası sonuçlar doğran ve küresel sonuçları hala devam değişim bir dönüşüm olduğunu vurguladı.

 Panel konuşmacılarından,  Beşeri Bilimler Fakültesi İlahiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tursun Hazret, Prof. Dr. Dosay Kenjetay ile Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Talib Jumanov, Dr. Raşid Tajibaev ve İktisat Bölümü öğretim Üyesi Dr. Jantöre Jetibaev ayrı birer konuşma yaparak devrimin sonuçları üzerine konuşma yaptılar.

Panel sonunda, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu,  konuşmacılara teşekkürlerini ileterek katılım sertifikası takdim etti.