Prof. Dr. Cengiz Tomar Ahmet Yesevi Üniversitesinde15 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ve TİKA destekli proje kapsamında,  Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde; ders, seminer, konferans,  ilmi çalışmalara ve bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi. Üniversitemizdeki akademik çalışmalarından dolayı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Prof. Dr. Cengiz Tomar’a teşekkür belgesi takdim etti.

4-16 Aralık tarihleri arasında, İki haftalık Hızlandırılmış Eğitim Çalışmaları kapsamında, Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi’ne gelen Prof. Dr. Cengiz Tomar, kendi alanındaki akademik çalışmalarını ve deneyimlerini paylaşarak, “Orta Doğunun Siyasi Tarihi” konusunda bilgilerini ders programlarına bağlı olarak öğrencilerle paylaştı.

Prof. Dr. Cengiz Tomar ayrıca, 13 Aralık Çarşamba günü Rektörlük binası 4. katında bulunan konferans salonunda “Orta Doğunun Güncel Meseleleri ve Kudüs” adlı bir konferans verdi. Konferansta Prof. Dr. Cengiz Tomar öncelikle, Orta Doğu’nun nasıl şekillendiği ya da bölge ülkelerinin sınırlarının nasıl belirlendiği konusunda bilgilerini aktardı. “Orta Doğu’da özellikle Arapların yaşadıkları ülkelerin sınırları Batılı emperyalistler tarafından 20. yüzyılda çizildi. Aslında lehçeleri farklılaşmakla birlikte, tek bir dil konuşan, kültürleri ortak ve büyük kısmı Müslüman olmalarına rağmen Arap ülkelerinin sınırları Batılı devletlerin çıkarları, nüfuz mücadelesi ve petrol gibi sebeplere dayalı olarak şekillendirildi” diye konuştu.

Tomar, Batılıların Orta Doğu ülkeleri arasındaki toplumsal ve coğrafi birliği kopararak oluşturdukları yapay uydu mikro devletçiklerle yıllardır bölgeyi istedikleri şekilde yönettiklerini dile getirdi. Nitekim ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak belirlemesi bunun son örneği olduğunu belirtti. Tomar, 13 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı’nda alınacak kararların, İslam dünyası için son derece önem arz ettiğini vurguladı.

Konferansın sonunda, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Prof. Dr. Cengiz Tomar’a teşekkürlerini ileterek katılım sertifikası takdiminde bulundu.