Sabahattin Zaim Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi’yi Anlamak" konferansı yapıldı25 Aralık 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Sabahattin Zaim Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi" konulu bir konferans verdi. Sabahattin Zaim Üniversitesi konferans salonunda yapılan konferansa Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut, öğretim üyeleri ve öğrencilerden ilgi oldukça yoğundu.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konferansa Hoca Ahmed Yesevi'nin Divan-ı Hikmet adlı eserinden bir hikmetle başladı.

 "Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip / Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte. / Riyazeti sıkı çekip, kanlar yutup / 'İkinci defter' sözlerini açtım ben işte."

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmed Yesevi'nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi'nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi'nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016-2017 sezonunun "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri de anlattı.

Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut katılımlarından dolayı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür etti ve plaket takdim etti.