Türk Ocaklarında 'Hoca Ahmet Yesevi'nin İzinde' Söyleşisi07 Ocak 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Ocakları Genel Merkezi’nde "Hoca Ahmet Yesevi’nin İzinde" konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Hoca Ahmet Yesevi’yi anarken onu tanıtan Fuat Köprülü’yü de anmadan geçmemek gerektiğini ifade eden Yıldız, "Fuat bey çalışmalar yaparak büyük eserinde Hoca Ahmet Yesevi’yi ve onun yolundan giden Yunus Emre’yi yazdı. Her ikisini de rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerinde bulundu.


Başkan Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi kimdir?" sorusundan hareketle Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına dair bilgi verdi. Yıldız, Yesevi’nin Yesi şehrinde Arslan Baba’dan ilim aldığını, Buhara’da Yusuf Hemedani’den eğitim aldıktan sonra Yesi’ye döndüğünü ve burada talebe yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Yıldız, "Yesevi Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar olarak tezahür etti ve Anadolu’yu mayaladılar. Balkanlar’da Sarı Saltuklar, Gülbabalar ve Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Türklük varsa bu Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir" şeklinde konuştu.

Yesevi’nin zamanı çok iyi kullandığını, üçte birlik kısmını Allah’a ibadet etmek için geçirdiğini ifade eden Yıldız, diğer zamanlarında da öğrencilerine ilim verdiği, kaşık ve kepçe yonttuğunu kaydetti.