Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in ABD Ziyareti değerlendirildi22 Ocak 2018

 

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev, 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi ziyarette bulundu.  Ziyaret kapsamında,  ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştirildi.  

Ziyaretle ilgili olarak iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların durumu, boyutu ve etkisi, Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen toplantıda analiz edildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe;  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu,  Sanat Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Mahanbet ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Toplantının açılışında; “Kazakistan-ABD Arasındaki Mevcut Durum” konulu konuşması ile katılımcılara hitap eden Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz,  konu ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aydarbek Emirbek ise  “C5 + 1 "formatı ve Kazakistan-ABD ilişkileri,”  konusundaki bildirisi kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Makpal Andamasova da, “Kazakistan'ın BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığı”  üzerine bir bildiri sunduğu bildirisi ile Kazakistan’ın uluslararası ilişkilerdeki yeri ve önemini değerlendirdi.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kanat Idiris de “Kazakistan ve bölgesel güvenlik konuları” bildirisi ile ulusal ve uluslararası güvenliğin önemini üzerinde durdu.

Toplantı sonunda;  Nursultan Nazarbaev’in resmi ziyareti kapsamında ele alınan stratejik ortaklık meselesi, güvenlik, terörle mücadele, ekonomi  ve diğer konular değişik bakış açıları ile ele alındı.  Amerika Birleşik Devletleri ile Kazakistan ilişkilerinin gelişimi, stratejik önemi ile bu ziyaretin uluslararası ilişkiler açısından önemi vurgulandı.