Adana’da ‘Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi’ konferansı yapıldı30 Ocak 2018

 

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı kapsamında ‘Türk Dünyası ve Ahmet Yesevi’ konulu konferans düzenlendi.

Divan Otel’de düzenlenen konferansta konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi’nin İslamiyet’i Türklere ana dili ile ilk anlatan kişi olduğunu belirterek, “Hoca Ahmet Yesevi geliyor insanlara ana dilleri ile İslamiyet’i anlatıyor ve İslamiyet ondan sonra dalga dalga yayılıyor. Anlatırken de İslam’ı Hoca Ahmet Yesevi, dörtlükler halinde hikmetlerle anlatıyor. Hikmette ise ‘Nerede görsen gönlü kırık, merhem ol sen’ diyor. İşte böyle cümlelerle Ahmet Yesevi İslamiyet’i Türklere anlatıyor. Birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik ve başkasını ötekileştirmeme mesajlarını veriyor” dedi.

 

Türklerin bilinen 5 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk dünyasının birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi'nin bilge kişiliğinin yanı sıra sanatkar olduğunu ve geçimini kaşık kepçe yontarak sağladığını dile getirerek hayatı hakkında bilgiler aktardı.

Düzenlenen konferansa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 2. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayına katılan sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.