Ankara'da Yüksek Öğrenim Gören Kazak Öğrenciler 'Yesevi Sofrasında' Bir Araya Geldi02 Şubat 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Yesevi Sofrası' Ankara'da Yüksek Öğrenim gören Kazak Öğrencileri bir araya getirdi. Renkli görüntülere sahne olan Yesevi Sofrasında, seymenler gösterisi, Kazak müzisyenlerden Dombıra dinletisi ve zeybek gösterileri sahne aldı.

Yesevi Sofrasını geleneksel hale getireceklerini belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, "Biliyorsunuz Türk kültüründe sofra açmak çok önemlidir. Bundan sonraki yıllarda da inşallah bu 'Yesevi Sofrasını' kurumsallaştırıp geleneksel hale getireceğiz. Kazak kardeşlerimiz için bir buluşma platformu olacak. Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye ile  Kazakistan'ın ortak devlet üniversitesidir. Bu sebeple, buraya gelen Kazak kardeşlerimize kol kanat germek, onların dertleriyle dertlenmek bizim görevimizdir." ifadelerini kullandı.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

"Ahmet Yesevi Üniversitesi biliyorsunuz 1991 yılında daha Kazakistan'ın bağımsızlığından önce  Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev tarafından Türkistan Devlet Üniversitesi olarak kurulmuştur. Bugün Anadolu'da Türklük varsa Müslümanlık varsa bu üniversitemizin adının olduğu değerli büyüğümüz Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir. Fars dilini bilmesine rağmen Türkçeyi sevip söyleyen hoca Ahmet Yesevi 850 yıl önce adeta bugüne hitap ediyor. Bizlerde gerek Türkiye'de, gerek Kazakistan'da gerekse dünyanın değişik yerlerinde büyüğümüzü anmak için 2 yıl içerisinde 410 faaliyette bulunduk."

Yesevi Sofrası programına, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi  Eski Rektör Vekili Prof. Dr. Mahir Nakip,TÜRKSOY Kazakistan temsilcisi Askar Turganbayev, çok sayıda Kazakistanlı öğrenci ve davetli katıldı. Program hep birlikte çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.