Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Darın-2018 Festivali”19 Şubat 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Prodüksiyon Merkezi tarafından geleneksel olarak düzenlenen  “Darın-2018 Festivali” yetenek yarışması açılış töreni, 19 Şubat Pazartesi günü, Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonunda yapıldı.

Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde bu yıl 17. si düzenlenen yarışma töreni yoğun ilgi ile karşılandı.

Her yıl farklı konularda düzenlenen “Darın-2018 Festivali”nin bu yıl ki konusu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaevin  Geleceğe Doğru-Manevi Uyanış makalesi hedefleri kapsamında düzenleniyor.

Bu yılki festivali diğer yıllardan ayrıcalıklı kılan durum ise; Kazakistan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı, Devlet ve Gençlik Ödülü sahibi, "Tarlan" ve "Hürmet" ödülü ile bir dizi madalyaya sahip, Türkistan'ın onurlu vatandaşı, değerli öğretmeni, Türkistan’da ilk şehir tiyatrosunu kuran,  Üniversitemizde sanat fakültesini açan, Yönetmen Raimbek Nogaybayevich Seitmetov'a ithafen gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Açılış törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Yrd. Doç. Dr.  Bakıtcan  Muhamedjanov ve Jüri üyelerinin yanı sıra, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 “Darın-2018 Festivali”; resim, şiir, şarkı, defile ve dans başata olmak üzere 10 dalda  öğrenciler yeteneklerini sergileyecekler.

5 gün sürecek olan yarışmaya, 100 yakın yetenekli yarışmacı başvuru yaptı. Tüm elemeler sonucunda “Darın-2018 Festivali” 23 Şubat Cuma günü ödül töreni ve gala konseri ile sona erecek.