Ahmet Yesevi Üniversitesi yaz okulu kayıtları başladı20 Şubat 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından Kazakistan'ın Türkistan yerleşkesinde düzenlenen "IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" projesi başvuruları başladı. 18 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Türkistan yerleşkesinde düzenlenecek yaz okuluna başvurular 3 Nisan'a kadar yapılabilecek.

Kayıtlar, öğrencilerin kendi üniversitelerinin dış ilişkiler birimi ya da fakülte bölümleri tarafından yapılacak ve  Ahmet Yesevi Üniversitesine  başvuru kabul edilmeyecektir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi bu programı tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkistan şehrindeki merkez kampüsünde gerçekleştirmektedir. Bu program, Türk Dünyasının pek çok bölgesinden gelecek gençlere Türkçe, Kazakça, Özbekçe ve Rusça derslerinin yanında, değişik ülkelerden gelecek değerli hocaların vereceği tarih, kültür, Türkoloji gibi seminerlere katılma imkanı da sunmaktadır.

IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okuluna üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinde okumakta olan 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri uçak biletlerini kendileri alarak katılabilcektir.

Yaz Okulu sürecince dersler, geziler, şehirler arası ulaşım, barınma, yeme içme gibi bütün masraflar Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından karşılanacaktır.

Sadece Atlasglobal Havayolları'nın hizmet verdiği uçuşla İstanbul'dan Çimkent'e gelen öğrenciler, Çimkent'te Ahmet Yesevi Üniversitesi personelleri tarafından karşılanıp üniversitemiz kampüsüne getirilecektir.

Belirtilen tarihlerde Merkez kampüste bulunan 2600 öğrenci kapasiteli yurtlarımız, kütüphane, kültür merkezi, yemekhaneler  yaz okulu kapsamında öğrencilerimizin kullanımına açık olacaktır.Türkiye ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler, bölgeyi ve birbirlerini tanıma; istediği dil ve lehçede pratik yapma imkanı bulacaklardır.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bu program ile Türk dünyasından gelen öğrencilerin, Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Rusça, Türkoloji, tarih, kültür, edebiyat, coğrafya ve Türk dünyasının büyük şahsiyetleri hakkında eğitim ve öğretim göreceğini, görsel hafızalarını zenginleştirici tarihi ve kültürel mekanlara geziler yapacağını belirtti.

Proje çerçevesinde Kazakça ve Rusça dil eğitimi verileceğini de ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Kazakistan içerisinden gelecek öğrencilere de Türkçe eğitimi verilecektir. Bunun yanında projeye katılan öğrenciler, uçak biletlerini kendileri alarak gelecekler, ders, gezi, şehirlerarası ulaşım, barınma, yeme, içme gibi bütün giderleri Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından karşılanacaktır. Türk dünyasının gençlerini, Ata Topraklarımız Türkistan’da düzenlediğimiz yaz okulunda bir araya getirmeyi amaçlıyoruz" dedi.