Ahmet Yesevi Üniversitesinde Münazara Yarışması Yapıldı21 Şubat 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Gençlik Kulübü olan “Debate Clup” tarafından düzenlenen Kazakistan üniversiteleri arasında münazara yarışması, 17-18 Şubat tarihlerinde Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

“Debate Clup”ün geleneksel hale getirdiği münazara yarışmasının bu yıl ikincisi tertip edildi. Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in “Geleceğe Doğru: Manevi Uyanış” makalesi hedefleri çerçevesinde yapılan yarışmada,  öğrencilerin kavrama ve  ifade bilgisinin geliştirilmesi hedefleniyor.  

Öğrencilerin güncel konuları çok boyutlu, zengin bir çerçevede değerlendirebilme yeteneğini kazandırıp, tartışma kültürünü arttırmak, onların konuşma becerilerini geliştirmek, düşüncelerini kusursuz bir şekilde dile getirmelerini sağlamak, araştırma ve incelemeye yöneltmek gibi amaçlarla yapılan yarışmaya; Kazakistan’ın Almatı, Astana, Çimkent, Kızılorda, Taraz ve Aktöbe şehirlerinde bulunan üniversitelerden çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

Her bölümü farklı konularda gerçekleşen yarışmada, turnuvanın en iyi konuşmacıları, 18 Şubat Pazar günü yarışmanın finali ile belirlendi.

Tüm elemeler sonucunda, Almatı’da bulunan T. Ryskulov Narxoz Üniversitesi ‘Nodams Kulübü’ öğrencileri yarışmada birinci oldu ve yarışma kupası ile ödüllendirildi.

Yarışmada; Dulaty Taraz Devlet Üniversitesi temsilcileri ikinci olurken,  Muhtar Auezov Üniversitesi ‘Zhalyn Zhastar Kulübü’ ve Güney Kazakistan Pedagoji Devlet Enstitüsü ‘Akikat Kulübü’ üçüncülüğü kazandı.