Gümüşhane’de ’’Hoca Ahmet Yesevi’ konulu konferans düzenlendi21 Şubat 2018

 

Türk dünyasının manevi hayatını etkileyen ve Anadolu coğrafyasının İslamlaşmasında büyük katkısı olan Hoca Ahmet Yesevi, Gümüşhane’de Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen ‘Kazakistan ve Ahmet Yesevi’ konulu konferansla tanıtıldı.

Konuşmacı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın katıldığı konferansa, Vali Okay Memiş, Belediye Başkan Vekili Yusuf Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Gümüş, Ankara Kazak Gençleri Konseyi Başkanı Ercan Argınbayev, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Gümüşhane Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kazakistan’ın tanıtımıyla ilgili kısa filmin gösteriminin ardından Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Köksal Duman açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Okul müdürü Duman, yerli ve milli kavramların şuurunda öğrenciler yetiştirmeyi önemsediklerini belirterek, bu bağlamda Hoca Ahmet Yesevi’yi tanımanın iyi bir başlangıç olacağına vurgu yaptı.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi Dr. Cemile Kınacı, “Kazak edebiyatının tarihsel gelişimi” konulu sunumunda Kazak edebiyatçılarıyla ilgili detaylı bilgi verdi ve son yıllarda Türkiye’de Kazak edebiyatıyla ilgili çok büyük bir eser basımı yapıldığını hatırlattı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız  “Hoca Ahmet Yesevi” konulu konferans verdi.

Programı ilgiyle takip eden Gümüşhane Valisi Okay Memiş ise programda emeği geçenlere plaket takdimini gerçekleştirdikten sonra yaptığı konuşmada, Türk cumhuriyetleriyle ilgili tüm programların kendisini heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini belirterek, “Biz Türk milleti olarak bu dünyada çok önemli bir milletiz. Bütün dünyadaki yaşayan Türkler olarak çok önemli bir potansiyele sahibiz. Bunun yeterince değerlendirilememiş olmasını da biraz israf olarak değerlendiren bir insanım. Son yıllarda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve önderliğinde çok daha güzel, çok daha somut işbirliğine dayalı güzel projeler oluyor. Burada Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluşunda çok büyük emekler var.

“Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin Türkleştiren ama sadece silahla değil önce gönülleri fetheden, İslamiyet’in hoşgörüsünün tezahürü olan tasavvuf ilminin tezahürü ile gönüllerin fethiyle Anadolu coğrafyasını fethetmiş Alperenler olduğunu vurgulayan Vali Memiş, “Onlara çok şey borçluyuz. Minnettarız. Bizler de o kuşağın, neslin torunlarıyız. Daha çok ilimize burada hizmet etmek için mücadele ediyoruz. Sizleri ve diğer üniversiteleri daha çok ilimizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sizi burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Konferans programının ardından “Dombıra ile ezgiler” bölümünde Yerzhan Arkabayev dombıra ile ezgiler seslendirirken, Dinmuhammed Kasımbek ise Kazakça şarkılar okudu. Sanatçılardan Yerzhan Arkabayev, seslendirdiği bir türküyü, Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere armağan etti.