Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Yesevi Araştırmaları ve Sorunlar” sempozyumu22 Şubat 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dosay Kenjatay’ın Doğumunun 50. Yılı münasebetiyle  “Yesevi Araştırmaları ve Sorunlar” konulu bir sempozyum yapıldı.

21 Şubat Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyum, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’in oturum başkanlığında gerçekleşti.

Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, etkinlikte yaptığı konuşmasında, Prof. Dr. Dosay Kenjatay’ın öz geçmişinden bahsederek, Kenjatay’ın 2017 yılında Üniversitemizin Yesevi Araştırmaları Müdürlüğü’ne tayin edildiğini söyledi. Ajihanov,  konuşmasının sonunda, Prof. Dr. Dosay Kenjatay’a Global Öğretmen” madalyası takdim etti.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ise kutlama sözlerinin ardından, Dosay Kenjetay’ın uzun yıllar bilimsel çalışmalar ile ‘Yesevilik düşüncesi’ üzerinde durduğunu belirtti.    Kazakistan denilince ilk akla gelen iki bilim insanı, Farabi ve Ahmet Yesevi hakkında düşüncelerini paylaşan Eren, iki büyük filozof olarak dünya çapında tanınan Farabi’nin aklımıza, Yesevi’nin ise kalbimize hitap ettiğini; Ahmet Yesevi’nin hikmetli sözleri ile o dönemin Türk dilinde, herkesin anlayacağı sadelikte ilim, ahlak ve tasavvuf bilgisini, Türklere ve insanlığa sunarak Türk-İslam medeniyetinin insani ruh birliğini sağlamak için üstün çaba gösterdiğini ifade etti.

Eren; akıl, kalp ve gönül birliği ile bu gün insanlığın yaşadığı krizlerin aşabileceğini, özellikle Müslüman ülkeler olarak akli bilimlerin yoğun olarak kullanılması gerektiğini, derin tarihi kültürel mirasımız ve zenginliklerimizin yeniden keşfedilmesi ve bilimsel araştırmalar ile medeniyet dünyamızın zenginliklerinin insanlığın hizmetine sunulması için çok çalışmamızın öncelikli sorumluluk olduğunu bildirdi.

Etkinlikte, Türkistan Vali yardımcısı Gani Rispekov, Güney Kazakistan Eyalet Müftü Yardımcısı Ü. Jüsipbaev, Güney Kazakistan Diyanet İşleri Araştırma Merkezi Müdürü Yardımcısı M. Besbaev, Güney Kazakistan Din Görevlilkeri Başimam’ı B.Beysenbaev, Nur-Mübarek Mısır İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Q. Joldıbay,  Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı İlahiyat Bölüm Başkanı B.Saterşïnov ve Emekli Profesör Kulbek Ergobek birer konuşma yaparak kutlama mesajlarını ilettiler ve hediye takdiminde bulundular.

Açılış töreninin ardından sempozyumun ilk oturumunda, Yesevi Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Jandarbek, “Yesevi Araştırmalarında Dosay Kenjetay’ın Yeri,” Nur-Mübarek Mısır İslam Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Q. Joldıbay “Tasavvufun Dindeki Yeri,” Kazakistan C. Milli Eğitim Bakanlığı Dini Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı, Dr. B. Satysheshinov, "Modern Kazakistan'da İslam Süreçleri" Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisi Dr. Muhittin İsahan “Dosai Kenjhetta'nın Kazakistan'daki İslam'ın temellerini desteklemesindeki rolü ve önemi” konulu tebliğleri ilgi ile dinlendi.

2 oturumda gerçekleşen ‘Yesevi Araştırmaları ve Sorunlar’ sempozyumunda toplamda 27 bildiri sunuldu. Sempozyum son olarak gala yemeği ile tamamlandı.