Rektör Yardımcısı Eren, Sosyal Bilimler Fakültesinde konferans verdi23 Şubat 2018

 

Ahmet Yesevi Üniverstesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren “Sekülerizm ve Din Diyalektiği” konulu konferansta Sosyal Bilimler Fakültesi ile Beşeri Bilimler Fakültesi hoca ve öğrencileriyle bir araya geldi.

Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından tertip edilen ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç.  Dr. Mustafa Eren’in konuşmacı olarak bulunduğu konferansa; Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Sultanmurat Abjalov Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Bilim ve İnovasyon Bölümü Müdürü Prof. Dr. Alyona Baltabaeva ve Yesevi Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dosay Kenjetay’da katılım gösterdi.

22 Şubat Perşembe günü saat 11.30 da Rektörlük binası Konferans salonunda düzenlenen etkinlikte Dekan Toplu, konu ile ilgili kısa bir konuşma yaparak, Din Felsefesi ana bilim dalı uzmanı Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’i konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasında, ilk olarak Sekülerizm ve Diyalektik kavramının tanımına yer vererek, sekülerizmin tarihi gelişimi ve diyalektik materyalizm konusunu genişçe ele aldı. Konuşmasını tarihi verilere  ve filozofların bu konudaki görüşlerine dayandıran Eren, din ile laiklik arasındaki ilişkileri ortaya koydu. Konuşması büyük ilgi gören Eren, sıkı sık alkışlandı.

Rektör Yardımcısı Eren, konuşmasını sonunda sorulan sorulara verdiği cevaplarla konuşmasını tamamladı. Konferansın sonunda Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’e sertifika takdiminde bulundu.