Rize’de “İrfani Geleneğimiz ve Hoca Ahmet Yesevi Konferansı” yapıldı23 Şubat 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın anlatımıyla Rize’de "İrfani Geleneğimiz ve Hoca Ahmet Yesevi Konferansı" düzenlendi. Konferansta Anadolu’da İslam’ın var olmasını sağlayan en önemli isimlerden Hoca Ahmet Yesevi ve irfani geleneğimize katkılarından bahsedildi.

Konferans, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlendi. Çok sayıda vatandaş ve öğrencinin ilgi gösterdiği konferansa; Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Kültür Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ile kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansın amacının bilim adamı hassasiyeti ile birlikte bilimsel verileri ortaya koyarak tarihe göz atmak olduğunu belirterek, amaçlarının gençlerde bir farkındalık oluşturmak olduğunu dile getirdi. Hoca Ahmet Yesevi’nin İslam’ı kendi anadilimizde öğreten ilk kişi olduğunu söyleyen Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin Hz. Ali’ye dayanan soyu, kurduğu mektepleri, İslami mutasavvıflar üzerindeki tesirleri, Ahiliğin de kurucusu olduğu konuları hakkında bilgiler verdi.

Konferansın sonunda Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, sunmuş olduğu bilgilerden dolayı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini sunarak, “Saygıdeğer hocam Prof. Dr. Musa Yıldız’la çok eskiye dayanan bir dostluğumuz vardır. Hocamızın bir hedefinden bahsetmek isterim. Kendisi hayatı boyunca 100 kitap yazmayı hedeflemektedir. Şu an 35 civarında eseri yayınlanmıştır. Kendisine şehrimize gelip bizlere bu güzel bilgileri verdiği için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konferans sonunda Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Prof. Dr. Musa Yıldız Yıldız’a katkılarından dolayı teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.