Ahmet Yesevi Üniversitesinde Hocalı Şehitleri anma programı23 Şubat 2018

 

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan kuvvetleri tarafından toplu şekilde katledilmesinin 26. Yıl dönümü münasebetiyle anma programı düzenlendi.

Üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlik Türkistan ve Kentav Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

22 Şubat Perşembe günü saat 15,00’te Kültür Merkezi Toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirilen programa, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Disiplin ve Kültür İşleri Müdürü Lezzet Esentaeva, Yatakhane Müdürü Prof. Dr. Eriphan Sadıkov ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan programın açılış konuşmasını  Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, insanlık adına, insanlık onuru adına mazlum insanlara yapılan bütün vahşi katliamları kınayarak, Hocalı şehitlerini rahmetle andığını ifade etti.

Eren’in konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“Hümanistliği savunanlar,  demokrasiyi savunanlar şimdi  olduğu gibi o zamanda  bu olaya seyirci kalmıştır”

“Çağdaş ve medeni Dünya denilen bu çağda benzeri katliamların yapıldığını görmekteyiz. 1992 yılında Karabağ’da; çocuk, kadın ve yaşlı demeden 600’e yakın insan eşi benzeri görülmemiş bir vahşetle katledilmiştir. İnsanlığı, hümanistliği ve demokrasiyi savunanlar şimdi olduğu gibi o zamanda bu olaya  seyirci kalmıştır. Bu ve benzeri hadiseler değerlendirilirken aklın ve bilimin ışığında, kin ve nefret duygularından arındırılmış bir şekilde ele alınmalıdır. En azından bu katliam kabul edilerek, 20-30 yıldır büyük mücadele veren Azerbaycanlı kardeşlerimize savunma hakkı verilmelidir.

“Bizler mazlumların yanında, kalbimizle, dilimizle ve gönlümüzle var olmaya çalışacağız”

Gelecekte bu tür hadiselerin yaşanmaması için, insanlık duygusu taşıyan ve bu onurla yaşayan herkes dünyanın her neresinde olursa olsun açıktan tavır almalıdır. Nitekim bu programlar bu açıdan son derece önemlidir. Bu sadece orada katledilenleri anma, yad etme değil, bu alanda mücadele veren kardeşlerimize destek olmaktır. Bizler mazlumların yanında kalbimizle, dilimizle ve gönlümüzle var olmaya çalışacağız. Öyle inanıyoruz ki bunun sonucunda kazanan insanlık olacaktır.” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasının son bölümünde, ‘Yaşasın Azerbaycan’ın Haklı davası’ diyerek, Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerini iletti ve Hocalı şehitlerini rahmetle yad ettiğini dile getirdi.

Açılış konuşmasının ardından günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yapmak üzere Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz kürsüye davet edildi. Batmaz konuşmasına, 1992 yılında Karabağ’da soykırıma uğrayan Azerbaycan vatandaşlarını rahmetle anarak, saygıyla selamlayarak sözlerine başladı.

1992 yılında Sovyetler Birliği’nden destek alan Ermeniler büyük katliam yaparak masum insanların öldürdüğünü dile getiren Batmaz, bu haşin katliam sonucunda 1 milyona yakın insan bölgeyi terk ettiğini belirtti. Buradaki insanların haklarının iade edilmesini, kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini savunan Batmaz, ne yazık ki bu olay Dünya tarafından bilinse de,  hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karalarında sabit olsa da, Azerbaycan lehine henüz somut bir adım atılmadığını ileri sürdü.

Batmaz konuşmasının devamında, dünya tarihinde çeşitli topluluklar, gerek dini inançlarından dolayı gerekse ırklarından dolayı bir çok katliama uğradığını belirtti. Bunun önüne geçebilmek için zaman zaman birtakım anlaşmalar yapılsa da, kuruluşlar oluşturulsa da yetersiz kaldığını savundu. Karabağ’daki haklarını geri alabilmeleri için Azerbaycanlı kardeşlerimize büyük görevler düştüğünü belirten Batmaz, her yerde, her platformda savunmaları gerektiğini vurguladı.

Batmaz, bir daha böyle katliamların yaşanmamasını ümit ederek, “Azerbaycan halkının, Türk Milletinin, Türk Dünyasının başı sağ olsun” diyerek konuşmasına son verdi. 

Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz’ın ardından söz alan Uluslararası bölümü 3. sınıf  öğrencisi Ruslan Dostali konu ile tebliğini sundu. Uluslararası bölümü 2. sınıf  öğrencisi Orhan Cihangir ise Hocalı katliamına ithafen kaleme alınmış şiirleri seslendirdi. Program video gösterimi ile tamamlandı.

23 Şubat Cuma günü saat 16.00’da  Kentav Hazırlık Fakültesi’nde gerçekleşen programa ise Kentav Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev, Dekan Yardımcısı Ahmet Begdilla’nın yanı sıra bölüm başkanları ile hoca ve öğrenciler katıldı.