Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kırgızistan'ın "Ak Kalpak Günü" Kutlandı05 Mart 2018

Ahmet Yesevi Üniversitesinde öğrenim gören Kırgız öğrenciler ve Türk Dünyasının Gençleri  Kulübü işbirliği ile organize edilen Kırgızistan’ın Ak Kalpak Günü coşku içinde  kutlandı.

Kültür Merkezinde gerçekleştirilen  kutlama konserine, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu’nun yanı sıra  çok sayıda akademisyen ile öğrencileri katıldı.

Etkinliğin açılışında, Dünyanın en uzun destanı, Türk-Bozkır medeniyetinin Kıpçak- Kırgız dairesinin kültür abidesi olan Manas Destanı, Üniversitemizde öğrenim gören Kırgız öğrenci Tilebaldy Uraiimzhanov tarafından seslendirildi.

Programın açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, tarihi derinliklerden gelen, sembolik anlamı son derece değerli olan Kırgız Kültürüne ait bir bayramın belirterek, Türk Dünyasının kültürel zenginliğine vurgu yaptı. Türk Dünyasında birbirinden farklı, birbirinden özel birtakım güzelliklerin olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Eren, programın tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, 5 Mart Kalpak Günü’nü kutladı.

Sonrasında söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü danışmanı Prof. Dr. Kulbek Ergöbek, Konuşmasında Kazak Kırgız Türkmen Tatar, Yakut ve tüm Türk boylarının  hepsinin kökünün  Türk olduğuna vurgu yapan Ergöbek, Avrupa birliğini örnek göstererek,  Türk Dünyasının’da böyle bir birliğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Ergöbek,  "Ak Kalpak Günü"  vesilesi ile Kırgız Milliyetçiliğinin Türklük  bilinci ile  inkişaf  etmesi temennisiyle sözlerini tamamladı.

Programda, Kırgız öğrenciler, şarkılar söyleyip şiirler okudu ve Kırgız kültürünü yansıtan gösteriler yaptılar.