Ahmet Yesevi Üniversitesinde 8 Mart Kadınlar günü coşku ile kutlandı08 Mart 2018

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kutlama töreni gerçekleştirildi.  Disiplin ve Kültür İşleri Müdürlüğü ile Prodüksiyon Merkezi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği  etkinlik, Alpay Türkoğlu’nun

"Bugün Dünya Kadınlar Günü

 Anam, bacım, eşim,

Size yetmez 8 mart günü

Her gün sizlere kadınlar günü..."dizeleriyle; 7 Mart Çarşamba günü Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda başladı.  

Kadınlara gül takdim merasimi ile devam eden programda,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren etkinliğin açış konuşması yaptılar.

Rektör Abdibekov konuşmasında; kadının toplumun ve dünyanın varlığı ve ailenin birliği için kutsal bir denge olarak yaratıldığını,  fedakarlıkları ve cefakarlıkları ile insanlığın geleceğini kurduklarını,  bu nedenle erkekleri de dünyaya getiren kadınların üstün insan  olduğunu söyledi. Tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Rektör Abdibekov, dilek ve temennilerde bulundu.

Rektör Yardımcısı Eren ise; sözlerine Kazakça kutlama mesajı ile başladı. Kadınların, dünyanın en latif ve en güzel varlığı olduklarını belirten Eren, kadınlar gününü sadece 8 marta sığdırılmamasını, tüm günlerde bu nazik insanları anılması gerektiğini ifade etti. Yaşadığımız bu medeni dünyada kadınların birtakım şiddete, baskıya ve özgürlük alanlarının kısıtlandığına vurgu yapan Eren, onlara karşı anlayışlı olunması gerektiğini dile getirdi. Konuşmasının sonunda kadınların, daha özgür, şiddetten uzak, en yüksek saygı ve sevgi çerçevesinde yaşamalarını temenni etti.

Açış konuşmaların akabinde Üniversitemizde görev yapmakta olan idari ve akademik kadın personellere teşekkür belgesi verildi. Program, Prodüksiyon Merkezinin hazırladığı çeşitli sahne gösterileri ile sona erdi.