''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?'' Konferansı yapıldı09 Mart 2018

 

 

''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?'' Konferansı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın katılımıyla Ankara Abdülhakim Arvasi Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleşti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?''  sorusundan hareketle Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına ve gençlere tavsiyelerine dair bilgi verdi. Yıldız, Yesevi’nin Yesi şehrinde Arslan Baba’dan ilim aldığını, Buhara’da Yusuf Hemedani’den eğitim aldıktan sonra Yesi’ye döndüğünü ve burada talebe yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, "Yesevi, Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bayram-ı Veliler olarak tezahür etti ve Anadolu’yu mayaladılar. Balkanlar’da Sarı Saltuklar, Gülbabalar ve Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Müslümanlık varsa bu Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir" diyebiliriz şeklinde konuştu.

Yesevi’nin zamanı çok iyi kullandığını, üçte birlik kısmını Allah’a ibadet etmek için geçirdiğini ifade eden Yıldız, diğer zamanlarında da öğrencilerine ilim öğrettiği, kaşık ve kepçe yontarak geçimini sağladığını kaydetti.