Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi15 Mart 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Üniversitemiz  Türkistan Yerleşkesini ziyaretlerinde geleneksel hale getirdiği “Öğrenciler Soruyor Mütevelli Heyet Başkanı Cevaplıyor” etkinliğinde bu kez Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencilerini kabul etti.

14 Mart Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada özetle;

Ahmet Yesevi  99 bin öğrenci yetiştirmiştir. Üniversitemizin 9 fakültesi ile bir yüksek okulundan bu güne kadar 75 bin öğrenci mezun olmuştur. Yesevi Hazretleri ömrünün son üç yılında tahtadan kepçe yapıp satarak geçimini sağlamıştır. Yesevi Hazretleri’nin geçim kaynağı olan kaşık, kepçe gibi ev eşyalarını satmak için kullandığı öküzün Türkistan sokaklarında gezdiği ve onun el emeğinin gelirini teminde aracı gibi çalıştığı menkıbesi malumunuzdur.

Yesevi Hazretlerinin bu hikayesini sizlere hitaben kullandığını düşünmek gerekirse, ilim ve emeğin karşılığının mutlaka kişiye dünyevi ve uhrevi katkı sağladığını anlarız. Bildiğiniz gibi 2016-2017 yılı UNESCO tarafından dünyada “Ahmet Yesevi Yılı” ilan edildi. Bununla beraber tüm dünyada çok değişik etkinliklerle değerlendirildi.

Gördüğünüz gibi emeğin ve çalışmanın 850 yıl sonra bile kişiye hem sevabı olmakta hem de onun adına Üniversite kurularak onun düşüncesine, bilim zihniyetine sahip öğrencilerin yetiştirilmesi için  çaba gösterilmektedir.

Sizler, Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri olarak  bizler ile doğrudan iletişim kurarak “ Öğrenciler Soruyor Mütevelli Heyet Başkanı Cevaplıyor Programı” kapsamında istek ve eleştirileriniz iüniversitemizde  doğrudan en yüksek makama iletme hakkına sahipsiniz. Böyle bir hak ve iletişim, ancak Ahmet Yesevi Hazretleri’nin 850 yıl önce kurduğu Medrese kültürünün insana verdiği değer ile mümkün olmaktadır.

Sizlerin her türlü isteklerinizi yerine getirme konusunda Üniversitemizin imkânlarını zorladığımızı bilmenizi isteriz. Bizlerden gönül rahatlığı ile  meşru olan her türlü talepte bulunabilirsiniz. Çünkü sizler bize önce ailelerinizin sonra da Yesevi Hazretlerinin emanetsiniz.” diyerek öğrencilerin tüm sorularına cevap verdi.  Toplantı  son olarak toplu hatıra fotoğraf çekimi ile tamamlandı.