Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Modern Tıp: Gelenekler ve Yenilikler” sempozyumu19 Mart 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin düzenlediği “I. Uluslararası Bilimsel-Pratik Sempozyumu”  Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonunda düzenlenen “Modern Tıp: Gelenekler ve Yenilikler” konulu sempozyumun açılış törenine; Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov’un yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Eren, yaşadığımız yüzyılda tıp biliminin evrensel değerde ve insanlığın bekası açısından son derece önemli bir meslek olduğuna vurgu yaparak, dünyada bilim ve teknolojinin en ileri seviyede olmasına rağmen, günümüzde yaşanılan büyük felaket ve savaşların ve çevre kirliliğin yol açtığı küresel ısınma gibi etkenlerin tıp bilimini daha da stratejik konuma yükselttiğini söyledi.

Eren, insanlığın mevcut tıp uygulamaları ile dünyada bir çok hastalığı önleyemediğini, tabiat dengesinin bozulması ile ekolojik uyumun da bozulmakta olduğunu, insan sağlığının günümüzdeki çevre felaketleri ile yaygın ve bulaşıcı sağlık sorunları doğurduğu konusunda açıklamalarda bulunan Eren, bu nedenle bilim adamlarının, önümüzdeki yüzyılın sağlık ve tıp yüzyılı olacağını söylediklerini anımsattı. Eren, bu vesile ile tıp öğrencilerine çok büyük görevler düştüğünün altını çizdi.

İkinci konuşmacı olarak söz alan Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov ise  bir çok hastalıkla mücadele edilen bu yüzyılda, “Modern Tıp: Gelenekler ve Yenilikler” adlı sempozyumunun  düzenlenmesinin  son derece anlamlı ve yerinde olduğuna vurgu yaptı. Muhammedjanov, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, bildiri sunacak öğrencilere başarılar diledi.

16-17 Mart tarihlerinde düzenlenen sempozyum ‘Temel Disiplinler’, ‘Klinik Disiplinler’ ve ‘Teorik Disiplinler’ olmak üzere üç oturumda gerçekleşti. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya ve diğer ülkelerden öğrencilerin katıldığı sempozyumda, 116 bildiri sunuldu.

Sempozyum, genel değerlendirme ve kapanış oturumu ile tamamlandı.