Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Astana’da resmi ziyaretlerde bulundu19 Mart 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek Kazakistan'ın başkenti Astana'da çeşitli resmi ziyaretlerde bulundu.

Bu ziyaretler kapsamında ilk olarak Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Dr. Lezat Aktayeva’yı ziyaret etti. Prof. Dr. Musa Yıldız Türkiye ve Kazakistan'ın nezdinde tüm Türk Dünyası için çok önemli bir yere sahip olan Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin her alanda yükseltilmesi adına her iki ülkede de önemli makamlarda bulunan üyelerimize çok büyük vazifeler düştüğünü belirtti. Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Dr. Lezat Aktayeva da   bulunduğu makamın bilgi ve tecrübelerini aktarmak suretiyle  Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin her anlamda ivme kazanması için elinden gelen katkıyı sunacağını söyledi.

Astana ziyaretleri kapsamında Astana Büyükelçisi Dr. Nevzat Uyanık’ı makamında ziyaret eden Prof. Dr. Musa Yıldız ve Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesinin 2018 yılı faaliyetleri hakkında Büyükelçi Dr. Nevzat Uyanık’a bilgi verdi. Ziyarette Eğitim Müşaviri Abdulmuttalip Çetin de hazır bulundu. Prof. Dr. Musa Yıldız ve Prof. Dr. Muhittin Şimşek Büyükelçilik ziyareti kapsamında Din Hizmetleri Müşaviri Galip Akın’ı ve Çalışma Müşaviri Fatih Uysal’ı da ziyaret etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, TRT’nin Astana Temsilciliğini ziyaret etti.

Ziyarette, TRT’nin Kazakistan’daki faaliyetleri ve TRT AVAZ kanalı yayınlarının Kazakistan’da izlenme durumu hakkında, Astana Temsilcisi Doç. Dr. Abdülhamit Avşar tarafından heyete bilgi verildi. Prof. Dr. Musa Yıldız, TRT AVAZ kanalının Türk dünyasına yönelik çok önemli yayınlar yaptığını, yayınların izlenebilirlik oranının arttırılmasının üniversite olarak kendilerini daha çok memnun edeceğini söyledi. Anadolu Türklerinin önemli bir kısmın Kazakistan’dan gidenlerden oluştuğunu, TRT yayınlarında bu coğrafya ile ilgili yayınların artmasının ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti.