Ahmet Yesevi Üniversitesinde Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programı yapıldı20 Mart 2018

Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı münasebeti ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından, Türkistan Yerleşkesi’nde anma programı gerçekleştirildi.

19 Mart Pazartesi günü Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Sanat Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Mahanbet ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Dr. Abdimukan Tölep’in yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve ulusal marşların okunması ile başlayan kutlama töreni, Üniversite Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın açış konuşması ile devam etti.

Kutalmış konuşmasında; Türk tarihindeki büyük destanlardan olan Yaratılış, Göç, Bozkurt ve Oğuz Kaan Destanları gibi birçok destandan bahsederek, 103 yıl önce Türklerin Anadolu’daki kazanmış olduğu Çanakkale Zaferi’nin de gerçek ve büyük bir destan olduğunu vurguladı.

Kutalmış,  Osmanlı Devleti’nin en zayıf döneminde, zamanın süper güçleri İngiltere, Fransa, İtalya gibi devletlere karşı kazandığı Çanakkale Zaferi ile bağımsızlığını devam ettirdiğini, Türkiye Cumhuriyeti gücünü bu zaferden aldığını ve Türk dünyasının önüne büyük ufuk açtığını bildirdi.

Kutalmış, İstiklal Harbi’nin Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ile Çanakkale şehitlerini rahmetle, gazilerini saygıyla anarak konuşmasını tamamladı.

Öğrenci Konsey Başkanlığı’nın tertip ettiği etkinlikte, şiirler okundu, video gösterimi yapıldı ve “Son Yoklama” adlı gölge oyunu gösterildi. Program; Bilge Kağan’ın “Ey Türk! üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir." sözleriyle tamamlandı.