Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Diş Tedavisi Uygulamalarında Hamile Kadınların Durumu” sempozyumu yapıldı28 Mart 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve “Dental Way Öğrenci Kulübü”nün ortaklaşa tertiplediği “Diş Hekimliği Uygulamalarında Hamile Kadınların Durumu” konulu bilimsel-teorik sempozyum, Ahmet yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Söz konusu etkinliği “Dental Way” Öğrenci Kulübünün Başkanı, Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf Öğrencisi Saddam Umarov yönetti.

Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Türköz ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Diş Hekimliği Fakültesi’nin yeni kurulduğunu, kaliteli eğitim vermesi için kısa zamanda gerekli tüm koşulların sağlandığını, teknik teçhizat ve ekipmanların donatıldığını ve Avrupa standartlarında eğitim vermeye başladığını söylediler.

Açış konuşmaları akabinde, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Türköz, Terapi ve Ortopedik Diş Hekimliği Bölümü Başkanı M. İskendirov ve Öğretim Üyesi Emin Türköz, konu ile ilgili birer konuşma yaptılar.

‘Diş Tedavisi Uygulamalarında Hamile Kadınların Durumu’ sempozyumunda, Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden Alişer Sıdıkov “Kadınlarda gebelik sırasında ağız boşluğunun profilaktik ölçümleri,” Azizbek Abdullayev “Hamilelik sırasında diş beyazlatma özellikleri,” Lilyana Legusina “Gebe kadınlarda sıkışmış dişlerin özellikleri,” Bekzat Kadirov “diş eti hastalıkları ve hamilelik,” Rozay Şeymandarkulova “Gebelikte anestezinin etkisi” ve Alina İskakova “Gebe kadınlarda diş çekilmesi için endikasyon ve kontrendikasyonlar.” konulu tebliğlerini sundular.

Etkinlik, genel değerlendirme ve kapanış oturumuyla tamamlandı. Kapanış töreninde katılımcı öğrencilere ve sempozyum düzenleme kurulu üyelerine sertifika verildi.