TOKİ, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Yeni Binasını İnşa Edecek30 Mart 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yapılacak hizmet binası, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilecek.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın imzaladıkları protokol kapsamında, Gölbaşı'ndaki hizmet binası, 9 bin 940 metrekare alanda kurulacak.

Ahmet Yesevi Üniversitenin, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin, uluslararası özerk statüye sahip ortak devlet üniversitesi olduğunu hatırlatan Turan, şunları kaydetti: 

"Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde, bugün 10 fakülte ve 1 yüksekokulda, 12 binden fazla öğrenci öğrenim görmekte ve 900'ü aşkın akademik personel görev yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Türk dili konuşan devlet ve topluluklara mensup öğrencilere, bir çatı altında eğitim veren Ahmet Yesevi Üniversitesinin hizmetlerinin daha iyi şartlar altında yürütülmesi için modern ve geleneksel mimarinin sentezlendiği yeni bir hizmet binası inşa edeceğiz. Proje çalışmalarını tamamladık. Yeni hizmet binasında, konferans salonu, kütüphane, öğrenci işleri ofisi, mali işler müdürlüğü, insan kaynakları müdürlüğü ve akademik personelin odaları yer alacak. Üniversite, yıllardır iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel işbirliğine katkı sağlıyor. Türk devlet ve toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın gelişmesine yeni fırsatlar sunuyor. Biz de idare olarak inşa edeceğimiz yeni hizmet binası ile bu birikime destek olacağız."