Jaken Omarov Ahmet Yesevi Üniversitesinde konser verdi30 Mart 2018

 

Kazak halk ozanı, Jaken Omarov Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Bilge Bir İnsan” konulu konser gerçekleştirdi.

Yesevi Araştırma Merkezi ile Demirkazık Öğrenci Kulübü tarafından, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Doğru: Manevi Uyanış” stratejisi kapsamında düzenlenen etkinlikte; ünlü Kazak Şair ve Ozanı Maylıkoja Sultankojaulı’nın edebi eserleri ele alındı. Konserde, Ulusal gelenekler; dil, şiir ve edebiyat diğer bir deyişle milli değerler,  konuları işlenendi.

Programın açış konuşmasında, Yesevi Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr Z. Jandarbek, Kulüp Başkanı, Filoloji Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Bakbergen Dariga, Yesevi Araştırma Merkezi Müdürü İlahiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. D.Kenjetayev ve Maylıkoja Mirası Araştırmacısı Seyit Omar  Sattarov;   manevi kültürün vazgeçilmez parçası olan geleneksel ata mirası kültürün devam ettirilmesi ve ulusal değerlerin korunmasının önemi üzerinde görüşlerini bildirdiler.

Geleneksel Güney-Batı halk şairleri ekolünün temsilcisi ve aynı zamanda “Alatau” Geleneksel Sanatlar Tiyatrosu’nun sanatçısı J. Omarov,  Maylıkoja tarafından derlenen; “Düşünelim Kardeşler, Söz Uygun Değilse Beğenmez Kimse, Anne Babanın Değeri, Tan Ağarır Güneş Batar, Kudretini Anlarsan Allah’ın, Bizim Yurdun Yiğitleri ve Uçmağ ile Tamuğ Mücadelesi” gibi hikmet dolu besteleri seslendirdi.

Konser sonrası katılımcılara hitap eden Omarov; “Bizim görevimiz, yetişmekte olan genç nesle bu deyişleri anlatmak ve benimsetmektir” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda, Rektör Yardımcısı B. Muhamedcanov, halk ozanı Jaken Omarov’a, Ahmet Yesevi Madalyasını takdim etti.