Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan Yabancılar Kanunları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı02 Nisan 2018

 

Kazakistan Cumhuriyeti Göç Yasası'nın hükümlerine uygun olarak, Ülke içerisinde uyulması gereken yaşam kuralları ilgili Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

30 Mart Cuma günü Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Gelişme ve Koordinasyon Daire Başkanı Ender Sayın, Vize Bölümü Müdürü Nursultan Ötegenov, Çeviri Merkezi Başkanı Rüstem Ashimov ile Üniversite bünyesindeki  yabancı uyruklu, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademik ve idari personel katıldı.

Konu ile ilgili bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren; Türkiye ve diğer Türk dünyası öğrencilerinin, Kazakistan Cumhuriyeti yasalarına uymakla yükümlü olduklarını, ülkenin mevzuatını öğrenerek ilgili hükümler doğrultusunda günlük hayatlarını sürdürmeleri gerektiğini,  Kazakistan kanunlarına göre yabancıların bilmesi gereken kuralların konun uzmanı yetkili kişilerce ayrıntılı biçimde her yıl bilgilendirme toplantıları ile öğretildiğini açıkladı. Konu ile ilgili eksik, yanlış veya her hangi bir ihmal ve kusurun, hem o kişiye hem de üniversiteye cezai yaptırım olarak uygulandığı uyarısında bulunan Eren, Üniversite öğrencilerinin ve mensuplarının Kazakistan kanunlarına uymaları gerektiğini bildirdi.

Vize Bölümü Müdürü Nursultan Ötegenov  ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;  Göç Yasası'nın  maddelerine değinerek ülke içerisinde  kalış süreleri, vizeler, giriş ve çıkış uygulamaları ve yaşam kurallarına uyum konusunda mevzuat bilgisi sundu.

Türkistan'ın Şehri Güvenlik Yetkilisi Binbaşı B. Tuganbekov ise Göç Yasası'nın şartların uygulanmasına yönelik olarak kapsamlı bilgilerin vize bölümünden öğrenilebileceğini, vize bölümü üniversite ile işbirliğine her zaman hazır olduğunu söyledi.

Bilgilendirme toplantısı ilgililere öğrencilerin sordukları sorular ve verilen cevapların değerlendirilmesi ile sona erdi.