Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencilerinden Özbekistan’a turistik gezi02 Nisan 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi “Turizm Öğrenci Kulübü”  tarafından 22-24 Mart tarihleri arasında Özbekistan’ın Taşkent, Semerkant, Buhara şehirlerini kapsayan bir gezi gerçekleştirildi.

Ülkenin kültürel ve tarihi turistik tesisleri ile şehir turunun da yapıldığı gezide;  Emir Timur Müzesi, Semerkant medreseleri, Emir Timur ve Bayan Bibi türbeleri, Uluğ Bey Rasathanesi ve Türbesi, İmam Maturidi, İmam Buhari Türbeleri, Registan Meydanı gibi ülkenin önemli tarihi ve kültürel merkezleri ile diğer pek çok turistik mekânlarının tanıtımı yapıldı.

İpek Yolu güzergâhının tamamında yer alan Özbekistan’ın tarihi medeniyet merkezleri, Türk-İslam kültürünün şaheserleri olarak büyük ilgi çektiği, Özbek ulusal mutfağı ve diğer turistik zenginliklerinin yanında şehirlerin temizliği ve rahatlığı da geziye katılanları hayran bıraktığı gözlemlendi.

Özbekistan Cumhuriyeti ile İpek Yolu güzergâhı ülkelerinin turizm potansiyeli ve endüstrisinin gelişmesi için büyük imkân ve fırsatların mevcut olduğu, komşu devlet ve ülke olarak, Özbekistan ile Kazakistan’ın turizm potansiyelinin bu gibi etkinliler ile akademik düzeyde keşfedilmesinin, öğrenciler için özel araştırma ve inceleme etkinliğine dönüşmesine imkân vermesi nedeni ile önemli olduğu vurgulandı.

Türk dünyasının çeşitli şehirlerinden gelerek Türkistan’da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin, Orta Asya Türk cumhuriyetlerindeki medeniyetlerin tarihi ve kültürel zenginliğini Özbekistan coğrafyasını gezerek ve görerek öğrenmesinin, kendileri için önemli bir bilgi birikimi geziye katılan öğrenciler tarafından dile getirildi.