Ahmet Yesevi Üniversitesinde Nevruz coşkusu09 Nisan 2018

 

Türk Dünyasının barış ve kardeşliğinin en büyük bayramı olan ve yeniden dirilişi hatırlatan “Nevruz Bayramı”  Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde yapılan törenle kutlandı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü yanındaki alanda yapılan etkinlik, Türkistan Valisi Tajibek Mussayev, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa Eren açılış konuşmaları ile başladı. Açış konuşmalarında “Nevruz Bayramı”nın Türk dünyasını birleştiren ortak  kültür bağı olduğu,  bu bayramın Türk dünyasının ortak değeri olarak  ulusal birliği, dostluk ve kardeşliği pekiştirdiğini dile getirdiler.

Türk Dünyasının çeşitli coğrafyalarından başta Türk, Kazak, Özbek, Kırgız, Türkmen, Cumhuriyetleri ile Tıva, Hakas,  Arnavut, Gagavuz gibi Türk topluluklarından öğrenciler  kutlama programına katılarak Türk dünyası kültür şöleni coşkusunu yaşattılar. Mensup oldukları bölge ve yörelere özgü milli kıyafetleri, halk oyunları ve yöresel yemekleri ile öğrenciler otağlarında ikramlarda bulundular. 

Protokol, konuşmalarının ardından, fakülteler, enstitüler ve Rektörlük tarafından kurulan çadırları ziyaret ederek tebrik dileklerini ilettiler.  Kutlama töreni halkoyunları gösterisi ve konser programı ile son buldu.