II. Uluslararası Hoca Ahmet YeseviSempozyumu Ankara’da başladı25 Nisan 2018

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumunun açılışına, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRİC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Ankara'da bir otelde düzenlenen açılış oturumunda konuşan Prof. Dr. Musa Yıldız, 2016 Ocak ayında TİKA’nın desteğiyle Divan-ı Hikmet sohbetlerinin başlatıldığına işaret ederek "Bu sohbetlere başladığımızda Hoca Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'ini de Çağatay Türkçesi orijinaliyle birlikte yayınlamış olduk. Çocuklarımız içinde bir hikaye kitabı yayımladık. Arzu ettik ki Hoca Ahmet Yesevi'nin mesajını çocuklarımız da öğrensin. " ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, 2016-2017 Unesco Hoca Ahmet Yesevi sezonu anısına; PTT ile 'Hoca Ahmet Yesevi'nin Ölümünün 850. Yıl dönümü' konulu Anma Pulu ve Zarfı çıkarıldı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile de Gümüş Hatıra Para bastırıldığını belirtti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi'yi Türkiye'ye tanıtan kişi, Fuat Köprülü'dür. 2016 ve 2017 UNESCO tarafından vefatının 850. yıl dönümü nedeniyle Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edildi ve Fuat Köprülü'nün de vefatının 50. yıl dönümü. Aynı yıl ikisi aynı karede buluşmuş oldu." diye konuştu.

Yaklaşık iki yıl içerisinde 500 kadar faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, "Benim için bu faaliyetlerden en anlamlısı, Görme ve işitme engelli diye yanlış kullanılan gönül gözüyle işiten can kulağıyla dinleyen kardeşlerimize yönelik sesli betimlemeli ve işaret dilli hazırladığımız Engelsiz Divan-ı Hikmet'dir." dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er de açılış konuşmasında, TİKA'nın dünyada 5 kıtada faaliyet gösterdiğine dikkati çekti.

Er, şunları kaydetti:

"Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi bizim için bir rehberdir. Nasıl Orta Asya'da Türk-İslam anlayışını şekillendirmiş, bizim yaşamış olduğumuz coğrafyaya kadar uzanmışsa, aynı şekilde onun ilkeleri, bizim ecdadımız üzerinden tüm dünyaya ulaşmıştır. O sevgi dolu anlayış hala da bütün dünyayı sarmaya devam ediyor. TİKA da çalışmalarıyla bunun bir parçası olmaktan gurur duymaktadır. Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi'nin anlayışını gönül coğrafyamız dediğimiz bölgelerin de ötesine taşıyarak dünyaya ulaştırmaya gayret ediyoruz."

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de açılış konuşmasında, ikincisi düzenlenen Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumuna katılan akademisyenlere katılımlarından dolayı teşekkür etti ve Divan-ı Hikmet eserinin sahibi Hoca Ahmet Yesevi’yi anmaya ve anlamaya devam edeceğiz dedi.

İki gün sürecek sempozyum 5 oturumda alanında uzman 60 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilecek.