Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacılarından Daniyar Nurbayev ''Baiterek Holdingi’nin Gelişim süreci'' Konulu Seminer verdi.26 Nisan 2018

 

Daniyar Nurbayev seminerinde  “Baiterek’’ holdinginin 2013 yılında Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca şirketlerin yönetimini optimize etmek için kurulduğunu ifade etti. Holdingin amaçları arasında 1) Ekonominin birincil olmayan sektörlerinin gelişimi; 2) İşletme sektörünün geliştirilmesi; 3) Birincil olmayan ürünlerin ihracatının desteklenmesi; ve 4) İnovasyonun gelişimi olduğunu belirtti.  “Baiterek’’ holdingin görevinin 2050 Kazakistan Cumhuriyeti'nin kalkınma stratejisinin teşvik edilmesi ve hedeflerine ulaşılması olduğunu belirten Nurbayev,  “Baiterek’’ holding’in 11 büyük şirkete sahip olduğunu ifade etti.

Seminerin devamında Daniyar Nurbayev “Baiterek’’ holdingin Kazakistan’ın ekonomisinde baskın bir rol oynadığını vurguladı. Örneğin, 2017 verilerine göre ‘’Baiterek’’ holding aktiflerinin yaklaşık 4.103 trilyon tengeyi oluşturduğunu dile getirdi. Bu nedenle ‘’Baiterek’’ holding’in etkin yönetimi ve sürdürülebilirliğinin ülke ekonomisi için stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Ayrıca ‘’Baiterek’’ holdingin konut inşaatı, kriz önlemlerin uygulanması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi gibi diğer önemli devlet inisiyatiflerini de uyguladığını ifade etti. 

Daniyar Nurbayev, "Baiterek" holdingin ülke ekonomisindeki şeffaflık, düşük verimlilik gibi konular yüzünden eleştirilmekte olduğunu belirtti. Bu eleştiriler arasında devlet tarafından aşırı kontrolün ekonomik gelişmeyi yavaşlatabileceği ve gelişmiş ve hızla gelişmekte olan ülkelerde ulusal şirketlerin payının ülke ekonomisi içerisinde çok düşük olduğu yönünde görüşlerin yer aldığını ifade etti. Ancak, söz konusu eleştirilerin büyük ölçüde asılsız olduğu yönünde görüş bildiren Nurbayev, "Baiterek" holding ve bünyesinde bulunan bütün şirketlerin, önde gelen yabancı denetim şirketlerinin denetimlerinden düzenli olarak geçtiğini ve mali bilgilerin her zaman açık olduğunu belirtti. Daniyar Nurbayev, ülke ekonomisinde "Baiterek" holdingin rolünün bugün için çok önemli olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak uygulandığını söyledi. 

Seminerin sonunda, katılımcılar Kazakistan ekonomisi ve Bayterek holdingi hakkında çeşitli sorular sorarak, görüş alışverişinde bulundular.