Avrasya Araştırma Enstitüsünde İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nail Öztaş Seminer verdi.26 Nisan 2018

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nail Öztaş ''Yükseköğretimde Akreditasyon'' Konulu Seminer verdi.

Prof. Dr. Nail Öztaş, sunumunda, akreditasyon kelimesini ve anlamını çeşitli yönlerden ana hatlarıyla açıkladı. Akreditasyon ajanslarından örnekler veren Nail Öztaş, kalite standartlarını denetleyen kurumlar arasında en iyilerinden birisinin İsveçli sivil toplum kuruluşu, Uluslararası Standartlar Örgütü (İSO) olduğunu ifade etti. Konuşmasında uluslararası kuruluşlar arasında Alman akreditasyon kuruluşları hakkında çeşitli bilgiler sundu. Almanlar’ın akreditasyon alanında önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Avrupa ülkelerinin akreditasyon alanının geliştirilmesi için çok ciddi miktarlarda finansal kaynak ayırdıklarını açıklayan Öztaş, Kazakistan’ın kalite standartlarının denetlenmesi sektörünün geliştirilmesinde Avrupa’yı örnek almalarını tavsiye etti.

Seminerinin devamında akreditasyon ve kalite standartlarının kriterleri üzerine farklı bilgiler paylaştı. Bunlar arasında akreditasyon ve kalite standarlarının oluşumunun 1980’den bugüne tarihsel gelişim süreci hakkında bilgiler sundu. ‘’AQAS’’, ‘’AHGPS’’, ‘’ABET’’ gibi akreditasyon kuruluşlarına başvurduklarını açıklayan Nail Öztaş, bu kuruluşların kendilerinden istedikleri kriterleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Türkiye ve Kazakistan’da Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) kullanıldığını belirterek, AKTS sistemin 2006, ve daha sonra geliştirilmiş 2009 ve 2015 kılavuzunun ana bölümlerini anlattı. Bugünlerde AKTS sisteminin Avrupa yükseköğrenim siteminin bir kılavuzu haline dönüştüğünü vurguladı. 

Avrupa Birliği akreditasyon sistemini anlatan Nail Öztaş, bu sistemlerde uzmanlaşmaya önem verildiğini ifade etti. Konuşmasının sonunda Türkiye ve özellikle Kazakistan vatandaşlarının kendi alanında uzmanlaşmalarının hem kendileri için hem de ülkeleri adına faydalarının altını çizdi.

Seminerin sonunda katılımcılar Türkiye ve Kazakistan’daki eğitim ve akreditasyon konularında görüş alışverişinde bulundular.