Prof. Dr. Murat Çetinkaya Ahmet Yesevi Üniversitesinde27 Nisan 2018

    
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ile TİKA destekli  "Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” akademik değişim projesi kapsamında, Gazi Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çetinkaya  Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi’nde; ders, seminer, konferans ve bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi.
13-28 Nisan tarihleri arasında, Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde bir dizi akademik çalışmalarda bulunan, Makro Ekonomi - Mali İktisat anabilim dalı uzmanı Prof. Dr. Murat Çetinkaya, “Dünya Tarihini Yeniden Okumak, makro ekonomi, karşılaştırmalı makro ekonomi ve iktisat” gibi konularda, Sosyal Bilimler Fakültesi hoca ve öğrencilerine ders, seminer vererek bilgi, birikim ve deneyimini aktardı. 
Prof. Dr. Murat Çetinkaya, İki haftalık hızlandırılmış akademik programı kapsamında  24 Nisan Salı  günü Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olduğu konferansta “Küresel Ekonomi, Politika Uygulamaları ve Kazakistan Ekonomisi ” konusunda bilgilerini paylaştı. 
Çetinkaya; Kazakistan ekonomisinin ekonomik gücünü daha çok yeraltı kaynaklarından Aldığına işaret eden Çetinkaya, bu güçlü yanına rağmen ekonomide kırılganlığın hala  devam ettiğini ifade etti. Özellikle cari açık probleminin ülke gündemini girdiğini, GSMH içinde payının 2017 yılında yaklaşık yüzde 5 seviyesinde olduğunu bu durumun gelecek yıllarda önemli problemleri beraberinde getirebileceğini ifade etti. 
Çetinkaya, özellikle kur oynaklığını ülke ekonomisine önemli etkilerinin olduğunu,  Tenge’nin Dolar karşısında  son  4 yılda % 50 seviyesinde değer kaybettiğini belirterek, bu gelişmenin ülkenin dış ticareti başta olmak üzere diğer makro ekonomik değişkenleri olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.
Konferansını tamamlayan Prof. Dr. Murat Çetinkaya’ya sertifika takdim edildi.