“Kitle İletişim Araçları Kanunundaki değişikler”konulu seminer28 Nisan 2018

 

Kazakistan Milli Televizyon Haber Yayıncılar Kurulu Türkistan şehrinin gazetecilerine yönelik “Kitle İletişim Araçları Kanununda yapılan değişiklikler ile yeni kapsamlar” konulu seminer verdi.

Seminer; gazetecilik mesleğinde çalışanlar, yetişmekte olan gazeteciler ve medya hukukçularına, Kazakistan Kitle İletişim Araçları Kanunlarında yapılan yeni değişikliklerin bilgilendirmesi amacı ile düzenleniyor.

25 Nisan tarihinde Khanaka otelinde yapılan etkinliğe,  Kazakistan Milli Televizyon Haber Yayıncılar Kurulu üyeleri, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Gazetecilik Bölümü başkanı Akmaral Maldıbek’in yanı sıra öğretim üyeleri, gazetecilik bölümü öğrencileri ile Türkistan şehrinde görev yapan gazeteciler katıldı. 

Kazakistan Medya Hukuku Danışma Merkezinin hukukçusu Saltanat Kaldıbekova gazetecilik hayatında en çok karşılaşılan sorunları ele alarak detaylı bir şekilde katılımcılara çıkış yollarını anlattı. Katılımcılar tarafından meslek hayatında yaşanan hukuksal problemler üzerinden ele alarak iletişim kanunun maddeleriyle destekleyerek çözüm yollarını gösterdi.

Saltanat Kaldıbekova, kanunda yapılan değişiklerin yanı sıra gazetecilerin hakları ile görevleri, haberin doğruluğunu kontrol etme, yalan haberleri yayınlama sonuçları, haber toplama yolları, bilgi edinme şartları, gazetecilerin hayat güvenliği ve çalışma zorlukları, cevap verme ve düzeltme hakkının işleyiş fonksyonları nasıl olmalı gibi konularda  Anayasa ve Kitle İletişim Araçlarıyla ilgili kanunlardaki maddelerle göstererek, gazetecilik hakları hususunda geniş bilgi verdi.

Faaliyet sonunda Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu ve Gazetecilik Bölümü Başkanı Akmaral Maldıbek düzenlenen seminere emeği geçen herkese teşekkür ederek organizatörler ile katılımcılara sertifika takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.