Kazakistan Matematikçileri Türkistan’da buluştu30 Nisan 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından düzenlenen Kazakistan MatematikçileriSempozyumu, “Matematiğin Güncel Meseleleri” başlığı altında,  27-28 Nisan 2018 tarihlerinde Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi.  

 

Etkinliğe; Kazakistan’ın çeşitli Üniversitelerinden, akademik kurum ve kuruluşlarından ulusal ve uluslararası ödüle sahip Matematikçiler katıldı. Matematik biliminin tarihi, günümüzde matematik uygularları ve Kazakistan’da matematik eğitimi ve öğretiminin tüm alanları ile ilgi değerlendirmelerde bulunuldu. 

 

Sempozyumun açılış töreni Yüksek Matematik Alan Uzmanı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Valihan Abdibekov oturum başkanlığında; Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tınıspek Kalmenov, L.N. Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rıskul Oynarov, Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Komitesi Matematik ve Matematiksel Modelleme Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Askar Jumaldiyev,  Kazakistan Ulusal Bilimler Akademisi Muhabir Üyesi, Abay Ulusal Pedagoji Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alma Abılkasımova birer açış konuşması yaptılar. 

 

Sempozyumda Özellikle; Diferansiyel Denklemler; Matematiksel Fizik Denklemleri; Fonksiyonlar Teorisi ve Fonksiyonel Analiz Cebir, Matematiksel mantık ve geometri; Matematik ve Bilgisayar Modelleme, Bilgi Teknolojisi; Modern matematik eğitiminin güncel sorunları üzerinde duruldu. Bu konulardaki gelişmelerin Kazakistan’daki matematik eğitimi ve yüksek öğretime etkileri tartışıldı.

 

6 oturumda gerçekleşen “Matematiğin Güncel Meseleleri Sempozyumu”nda, başta Kazakistan’ın Almatı ve Astana şehirleri olmak üzere, birçok eyaletinden 100’e yakın akademisyen ve öğrenci katılarak bildiri sundu. 

Etkinlik, tüm oturumların tamamlanmasının ardından Genel Değerlendirme ve Sonuç Bildirgesi oturumu ile tamamlandı.