Ahmet Yesevi Üniversitesinde Üçüncü İlahiyat Bilgi Yarışması yapıldı04 Mayıs 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Bölümü tarafından geleneksel olarak düzenlenen 3. İlahiyat Bilgi Yarışması 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Etkinliğin açılışı 4 Mayıs Perşembe Günü Merkez Kütüphanesi’nde Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın katılımlarıyla yapıldı. Kazakistan genelinde lise son sınıf öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya, danışman öğretmenler rehberliğinde 39 öğrenci katıldı.  Temel dini bilgiler konularında yapılan bilgi yarışması, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleşti.

Yarışmada dereceye girenler, İlahiyat Bölümü öğretim görevlilerinden oluşan komisyonun değerlendirmeleriyle belirlendi. Yarışmada dereceye giren ilk 10 öğrenci gelecek yıl Türkiye bursu (KVOTA) ile üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazandı. 29 öğrenciye de mansiyon ödülü ve katılım belgesi verildi. 

Yarışmacıların ödüllerini ve katılım belgelerini, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Sultanmurad Abzlhalov ve İlahiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Tan 4 Mayıs Cuma günü düzenlenen kapanış ve ödül töreninde verdiler. 

Ödül töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, İlahiyatın önemine değinerek; “ilahiyat eğitim ve öğretimini Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde etkili ve yeterli metotlar kullanılarak uygulamaktayız. Uyguladığımız öğretimin sonucunu bu yarışmada gözlemlemiş olduk.  Uygulanan yüksek öğrenim metodolojisi ile ilahiyat fakülteleri ders işleme ve öğretme programları standart ve kalitesine ulaştığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda bu bölümün Türk dünyası öğrencilerine daha etkin ve yüksek kalitede öğretim hizmeti sunacağını umuyorum” dedi.

Ajihanov konuşmasının sonunda böyle bir alana ilgi gösterip katılım tercihlerinden dolayı tüm öğrencileri tebrik ederek, öğrenim hayatlarında başarılar diledi.   

İlahiyat bilgi yarışmasında Batı Kazakistan Eyaleti’nden katılım gösteren Narul Şıntasulı birinci oldu. Diğer derece alanlardan; Doğu Kazakistan Eyaleti’nden Akbota Ahmetkalieva, Mangistav Eyaleti’nden Svetlana Aleşova, Karagandı Eyaleti’nden Serik Ayaulım, Almatı’dan Meruert Asılbekkızı, Güney Kazakistan Eyaleti’nden Diana Tursınbay, Karagandı Eyaleti Kinayat Tanjarık, Güney Kazakistan Eyaleti’nden Dinara Baranbay, Nazarhan Emirhanov ve Jomart Ebdiev Türkiye bursuyla okumaya hak kazandılar.