Ahmet Yesevi Üniversitesinde 27. yıl coşkusu08 Mayıs 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluşunun 27. kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutladı. Disiplin ve Kültür İşleri Müdürlüğü ile Prodüksiyon Merkezinin ortaklaşa tertip ettiği “98 Yılı Mezunları Buluşması” etkinliği Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Halkoyunları Topluluğunca sunulan "Türk Dünyası Kardeşlik Dansı" ile başlayan etkinliğe, Rektör Yardımcıları Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren, Mütevelli Heyet Genel Sekreteri Ahmet Şevki Zengin’in yanı sıra fakülte dekanları ile çok sayıda Yesevi mezunu ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren, Üniversite’nin kuruluşundan bu güne kadar  önemli  başarılara imza atıldığına değinerek,  yakın zamanda Nobel Ödüllü Bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar  ve bir çok bilim insanı ile  Kazakistan’ın seçkin bilginlerinin Üniversiteye  geldiğini dile getirdi. Eren, Ahmet Yesevi Üniversitesi, milli ve manevi değerlere bağlı, Türk Dünyasında ihtiyaç duyulan her alanlarda hizmet edecek nesiller yetiştirerek, Türk dünyasının yüksek bilim ve medeniyet merkezi olma yolunda büyük adımlar atıldığını ve sadece Kazakistan'da değil, Türkiye ve Avrupa’daki üniversitelerle rekabet etme yolunda ilerlediğini ifade etti.  

Akabinde söz alan Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Bakıtcan ise  Üniversite'nin kuruluşunun yıl dönümünde 20 yıllık mezunları bir araya getirdiklerini ifade ederek,  bugüne kadar 70 bine yakın mezun verdiklerini, bu mezunlardan birçoğunun yüksek mercilere gelerek görevlerini ifa ettiğini belirtti. Yesevi mezunlarının başarısı Üniversite için onur ve gurur tablosu olduğunu  söyleyen Muhammetjanov, öğrencilere kendilerini iyi yetiştirip yüksek bilim sahibi olmalarını temenni etti.

Konuşmaların ardından,  98 yılı mezunlarına altın madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Program, Prodüksiyon Merkezinin hazırladığı konser gösterimi ile tamamlandı.